Co to jest bitcoin? Informacje na temat kryptowaluty BTC

co to jest bitcoin

Ciężko znaleźć w świecie finansów drugi tak kontrowersyjny temat jak Bitcoin (BTC). Jedni uważają, że ta kryptowaluta jest przyszłością systemu płatniczego na świecie. Inni natomiast sądzą, że to strata pieniędzy i czasu. Jaka jest zatem prawda? Co to jest bitcoin? Skąd się wziął? W czym może pomóc przeciętnemu obywatelowi? I czy inwestowanie w kryptowaluty jest bezpieczne? Przekonajmy się sami!

Co to jest bitcoin (BTC)? Podstawowe informacje

Bitcoin (BTC) jest to mówiąc najprościej jedna z wielu dostępnych obecnie w internecie kryptowalut (wirtualnych walut), która może służyć jako środek płatniczy. Nie podlega ona pod żadną instytucję centralną. Bitcoin jest niezależny od banków, czy rządów. Może być przesyłany do każdego kraju na świecie, który posiada dostęp do internetu. Transakcje te nie trwają dłużej niż kilka minut.

Jak powstał bitcoin?

Bitcoin określany jest pierwszą kryptowalutą na świecie. Jego początek owiany jest pewną tajemnicą, gdyż za pomysłem tej kryptowaluty stoi osoba o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Istnieje wiele dowodów, które świadczą o tym, że kryje się za nim nie jedna osoba, lecz grupa specjalistów z zakresu informatyki, matematyki oraz marketingu, która postanowiła zareagować na obecny na rynku kryzys gospodarczy.

Podobno ideą Bitcoin była chęć stworzenia waluty, która byłaby odporna na inflację i byłaby niezależna od obecnych instytucji państwowych i banków, które nie są w stanie uchronić przed krachem na giełdzie. Jednak jak już zostało wspomniane sam twórca nigdy się nie ujawnił i nie do końca znane są jego motywy oraz kim dokładnie jest Satoshi Nakamoto.

Wiemy natomiast na pewno, że pierwsza wzmianka o BTC pochodzi z 31-10-2008 roku. W manifeście wydanym przez Satoshi’ego Nakamoto został opisany model płatności oparty na sieci P2P oraz na technologii blockchain. Dokument ten można obecnie znaleźć w internecie i występuje on w niezmienionej formie.

Początkowo Bitcoin nie cieszył się dużą popularnością. W 2009 roku Satoshi Nakamoto wykopał, czyli w pewny sensie wprowadził na rynek pierwsze 50 BTC. Wówczas mając jednego dolara w kieszeni można było kupić około 1300 BTC. Zatem ówczesny kurs wynosił 1 BTC = 0,00076$.

Brak jest przełomowego wydarzenia, które wytłumaczyłby obecną popularność tej kryptowaluty. Był to raczej długotrwały proces, który rozwijał się z roku na rok. Za wartość Bitcoin’a odpowiadają w głównej mierze ludzie. Im większym zainteresowaniem się on cieszy, tym większa jego cena. Początkowo Bitcoin używany był jako forma płacenia za drobne usługi informatyczne.

Wejście bitcoina na giełdę

Z czasem jednak zaczął zyskiwać coraz większe grono sympatyków. W 2010 roku Bitcoin pojawił się na giełdzie Mt.Gox. Jego wartość nie przekraczała 6 centów. Jednak dokładnie rok później ta wirtualna waluta zrównała się wartością z dolarem amerykańskim. Natomiast w roku 2017 stał się on droższy od złota i jego wartość wynosiła około 1268$.

Z biegiem lat coraz większa ilość sklepów, instytucji i firm zaczęła akceptować płatności Bitcoin. Doprowadzało to do ciągłego wzrostu zainteresowania tą walutą, co jeszcze bardziej zwiększało jej wartość.  Obecnie wiele milinów ludzi na całym świecie inwestuje w kryptowaluty, w tym Bitcoin, co niektórzy uważają za gwarancję ciągłego wzrostu zysków z inwestowania w Bitcoin. Jednak, czy tak naprawdę jest zastanowimy się w dalszej części tekstu.

Co to jest bitcoin i jak działa?

Zrozumienie co to jest bitcoin i na jakiej zasadzie działa nie jest łatwe i wymaga dobrej znajomości matematyki i systemów informatycznych. Dlatego w jak najbardziej obrazowy i prosty sposób postaram się przedstawić mechanizm działania tej waluty wirtualnej.

co to jest bitcoin i jak działa

Bitcoin działa poprzez sieci P2P. Jej dużą zaletą jest to, że nie posiada ona centralnego systemu zarządzania i wszystkie podpięte do niej urządzenia mają równe uprawnienia. To jest element najbardziej utrudniający zrozumienie co to jest bitcoin i jak działa.

Pozwala to każdemu użytkownikowi, a w tym przypadku posiadaczowi Bitcoin’ów na wpływanie na realną wartość tej waluty. Ze względu na brak centralnego systemu zarządzania wszelkie zmiany muszą być zatwierdzane drogą demokratyczną. Sam twórca Bitcoin nie ma nadanych żadnych większych uprawnień, czy możliwości zagarnięcia określonej puli BTC.

Moc obliczeniowa

Mówiąc zatem najprościej wartość Bitcoin opiera się na mocy obliczeniowej komputerów oraz na technologi blockchain. Zatem im więcej komputerów (czyt. ludzi) korzysta z tej kryptowaluty, tym większą ma ona wartość.

Jak już zostało wspomniane zamysłem było uchronienie waluty przed inflacją i ewentualnym kryzysem na rynku. Gwarancją tego jest stworzenie określonej puli Bitcoin’ów, która wynosi 21 milionów. Nie jest możliwe zwiększenie tej liczby, co ma uchronić wirtualną walutę przed drastycznym spadkiem jej wartości.

Bitcoin jako forma płatności

Już w pierwszych miesiącach istnienia tej kryptowaluty dokonywane były transakcje za drobne usługi internetowe. Z czasem jednak BTC zaczął wychodzić poza świat wirtualny i stawał się coraz częściej widoczny na lotniskach, sklepach itd. Zacznijmy od początku, aby lepiej przedstawić co to jest bitcoin.

Jak już wspomniałem, początkowo Bitcoin istniał jedynie w internecie. Jednak już w 2010 roku, a dokładnie w Maju została zarejestrowana pierwsza w historii transakcja konsumpcyjna. Dotyczyła ona popularnej restauracji Papa John’s, w której pewien Amerykanin kupił dwie pizze za kwotę 10 000 BTC, co wówczas było równowartością 30$.

Z roku na rok możliwości zakupów płacąc bitcoinem cały czas się poszerzały. Obecnie na rynku są setki instytucji i sklepów, które akceptują tę formę płatności.

Dzisiaj za Bitcoin możesz:

  • kupić bilety lotnicze
  • zapłacić za produkty w sklepach internetowych
  • kupić bilety na mecz lub koncerty
  • zapłacić za kurs lub lekcje online itd.

co to jest bitcoin płatności

Bardzo dużą zaletą tej kryptowaluty jest fakt, że jest ona dzielona do ósmego miejsca po przecinku. Zatem mimo, że obecnie jeden BTC wart jest niecałe 27 tysięcy złotych to możliwe jest płacenie nim za tak niewielkie transakcje jak doładowanie konta w telefonie, czy zapłacenie za książkę w księgarni.

Jak pozyskać bitcoin na własny użytek?

Jeszcze kilka lat temu niezwykle opłacalną formą pozyskiwania Bitcoin’ów było ich wykopywanie. Polegało to na zakładaniu własnej kopalni tej kryptowaluty, co ograniczało się do zakupienia komputera o dużej mocy obliczeniowej i udostępnienie go w sieci.

Jednak jak już zostało wspomniane zainteresowanych Bitcoin’em ciągle przybywa, jednak brak jest możliwości zwiększania puli tej kryptowaluty. Doprowadziło to do wydłużenia czasu potrzebnego do wydobycia jednego Bitcoina. Obecnie samodzielne wykopywanie wirtualnej waluty nie jest już opłacalne i zajmują się tym duże kopalnie, które łączą moc obliczeniową wielu procesorów i kart graficznych, co znacznie skraca czas uzyskania Bitcoina.

Drugim, mniej skomplikowanym sposobem pozyskania jest kupno Bitcoina na giełdzie. W internecie można znaleźć wiele oficjalnych stron, na których użytkownicy oferują sprzedaż kryptowaluty. Portfele do bitcoina służą do przechowywania monet. Należy jednak korzystać z sprawdzonych portali. Często bowiem można usłyszeć o oszustwach w sprzedaży Botcoin’a.

Dobrą wiadomością jest jednak fakt, że jeśli uda Ci się zdobyć Bitcoin’a zostaje on do Ciebie przypisany i niemożliwe jest jego wykorzystanie póki nie pozbędziesz się go świadomie, płacąc za usługi lub sprzedając innemu internaucie. Wyjątkiem są tu ataki hakerskie.

Oni nie wiedzą co to jest bitcoin

Jak każda inwestycja także i BTC nie jest pozbawiony wad. Oficjalne instytucje państwowe jak NBP ostrzegają przed inwestowanie w kryptowaluty ze względu na wysokie ryzyko inwestycyjne Pojawiają się też negatywne opinie osób które nie mają pojęcia co to jest bitcoin.

Podobne zdanie podziela wielu specjalistów ds. finansów. Uważają oni, że popularność kryptowalut w końcu zacznie maleć, co przełoży się na znaczny spadek ich wartości i straty finansowe.

co to jest bitcoin zalety

Z drugiej strony można spotkać się z głosami, że inwestowanie w takie waluty jak dolary, euro, czy funt również wiążą się z dużym ryzykiem inwestycyjnym. Dla porównania podają znaczy spadek wartości funta brytyjskiego w ostatnich latach. Nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie, czy Bitcoin jest dobrym i bezpiecznym pomysłem na ulokowanie pieniędzy. Bitcoin ma wiele zalet, a na jego plus przemawia:

  • brak centralnego systemu zarządzania
  • ograniczona pula dostępnych Bitcoin’ów
  • niskie prowizje przy przelewach na całym świecie

Do największych minusów należy:

  • ryzyko wahań kursu

Zatem każdy z nas musi indywidualnie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto inwestować w Bitcoin.