Czemu cena bitcoina spada? Czy era kryptowalut się kończy?

czemu cena bitcoina spada

Niejedna osoba zadaje sobie pytanie – czemu cena bitcoina spada? Wpływ na to zjawisko ma wiele czynników. Nie można jednak zaprzeczyć temu, że na rynku kryptowalut nie dzieje się zbyt dobrze. Może o tym świadczyć gwałtownie zmniejszające się zainteresowanie. Nawet w czasach, gdy bitcoiny były kilkakrotnie tańsze cieszyły się one o wiele większą popularnością, niż obecnie. Wielu ekspertów prognozuje, że jest to koniec szczytu zainteresowania kryptowalutami.

Giełda BEZ Weryfikacji

Czemu cena bitcoina spada?

Nawet najlepsi analitycy nie mogą jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czemu cena bitcoina spada. Przypuszcza się, że jednym z powodów może być brak wolumenu. Jego spadek spowodował zastój na rynku kryptowalut.

Obrót na rynku bitcoina spadł do poziomu najniższego w tym roku, przez co inwestorzy nie są skłonni do podejmowania ryzyka. Tak jest na polskiej giełdzie Bitbay. Nie można mieć pewności, czy średni dzienny obrót wzrośnie, czy też wręcz przeciwnie. Nierozsądnym zachowaniem byłoby więc stawianie zakładów na tak niestabilnym gruncie.

Właśnie dlatego większość poważnych inwestorów czeka na to, aż sytuacja się wyklaruje. Zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe inwestycje objęte są zbyt dużym ryzykiem, biorąc pod uwagę wyjątkowo niską stopę zwrotu. Czemu cena bitcoina spada? Wszystko wskazuje na to, że przyczynił się do tego brak aktywności na rynku kryptowalut.

Kurs bitcoina spadł z 20 000 dolarów do 6 500 dolarów. Wzrost popytu na kryptowaluty mógłby przełożyć się na wzrost cen. Rzeczywistość jednak jest brutalna, gdyż im mniejsze ceny, tym mniejsza zainteresowanie.

Coraz mniej osób poszukuje informacji na temat kryptowalut. Jest to zrozumiałe, gdyż większość osób liczy po prostu na szybki zarobek. Aktualne ceny nie zachęcają do inwestowania. Nic nie wskazuje na to, aby znacząco się one zwiększyły. Szanse na powtórzenie wzrostu z roku 2017 są mikroskopijne.

Brak stabilności BTC

Czemu cena bitcoina spada? Wielu ekspertów z tej dziedziny odpowie, że najważniejszym powodem jest brak stabilności. Szwajcarscy analityce twierdzą, że właśnie z tego względu kryptowaluty nie znajdują zastosowania w życiu codziennym.

czemu cena bitcoina spada

Brak stabilnego kursu sprawia, że kompletnie nie sprawdzą się one, jako środek płatniczy. Jest to również przeszkodą to tego, aby bitcoin stał się obiektem zainteresowania inwestorów. Nawet w okresie, gdy cena bitcoina była dość wysoka, to waluta ta nie mogłaby służyć, jako środek płatniczy.

Przeprowadzone analizy wskazują, że główną przeszkodą jest niska stabilność, a nie cena. Bańki na bitcoinie mogliśmy oglądać kilka razy. Ciężko wyobrazić sobie więc sytuację zamiany tradycyjnej gotówki na kryptowaluty. Wielu specjalistów twierdzi, że problemem jest również określenie, czym właściwie są bitcoiny.

Nie są to ani pieniądze, ani klasyczne aktywa inwestycyjne. Ponadto nie czuwa na nimi żadna instytucja, a brak nadzoru nie działa na korzyść kryptowalut. Oczywiście jest to subiektywna opinia analityków. Ma ona niewiele wspólnego z prawdą.

Skuteczny bot giełdowy

Mogłoby się wydawać, że niski indeks zmienności pozwoliłby na to, aby bitcoiny stały się powszechnie stosowaną walutą. Należy jednak wiedzieć, że nawet bardzo niski poziom zmienności nie może zostać zaakceptowany. Szanse na to, że kryptowaluty będą używane również w codziennym życiu są nikłe.

Brak gwarancji bezpieczeństwa

Kontynuując odpowiedź na pytanie, czemu cena bitcoina spada, należy uświadomić sobie, co myśli przeciętny inwestor. W momencie, gdy cena kryptowalut była wysoka popyt na bitcoiny był ogromny. Większość osób interesuje się tym tematem tylko z jednego powodu, czyli zysku. Jeśli coś jest pewne, to przyciąga dużą ilość osób.

W momencie, gdy wszystkie fundamenty zawalają się inwestorzy masowo uciekają, a nowych nie przybywa. Taka sytuacja może być spowodowana nie tylko obecnym kryzysem. Portfele uchodzą za bezpieczne, jednak trzeba mieć świadomość, że jest to oprogramowanie, które nadal nie jest idealne. Luki programistyczne są tym, czego nie przeskoczy żaden użytkownik. Przechowywanie pieniędzy na giełdach również jest kiepską opcją.

Nigdy nie wiadomo, kiedy zniknie ona bezpowrotnie. Historie, które miały miejsce w przeszłości potwierdzają, że los inwestorów jest bardzo niepewny. Być może, gdyby rynek kryptowalut gwarantował wyższy poziom bezpieczeństwa, to więcej osób miałoby odwagę na podjęcie ryzyka.

Czy to koniec bitcoina?

Istnieje wiele teorii, czemu cena bitcoina spada, jednak nie można ustalić jednoznacznej przyczyny. Z tego powodu niemożliwym jest oszacowanie tego, jak potoczy się dalszy los rynku kryptowalut. Na pewno jest o wiele za wcześnie na to, aby mówić o tym, że bitcoiny się kończą.

czemu cena bitcoina spada

Nigdy nie wiadomo, czy spadek popularności nie jest jedynie chwilowy. Aktualnie nie można powiedzieć, że era kryptowalut zakończyła się. Wiele wyjaśni się na przestrzeni kilku kolejnych miesięcy. Najświeższy raport Juniper Research może dużo uzmysłowić nawet laikom, którzy są na początku swojej przygody z bitcoinami.

Znajdziemy tam wiele prawdopodobnych przyczyn tego, czemu cena bitcoina spada. Autor wskazuje tutaj m.in. niedoskonałości technologiczne, duże ryzyko ataków hakerskich, czy też brak możliwości zastosowania kryptowalut w społeczeństwie. Jupiter uważa, że obecnie panujący kryzys zwiastuje koniec bitcoina. Głosi on również, że rynek kryptowalut powoli dąży do zniszczenia, o czym przekonamy się w ciągu kilku najbliższych lat.

Wielu analityków patrzy na rynek bitcoinów podobnie. Spencer Bogart twierdzi, że aktualna cena bitcoina nie jest tą ostateczną. Według jego analiz spadek nie zostanie zahamowany. Innego zdania jest Mike Novogratz (właściciel firmy inwestycyjnej Galaxy Capital Management), który uważa, że rynek kryptowalut ma jeszcze szansę na hossę. Uważa on, że bitcoin na pewno zdrożeje, a na rynku pojawią się nowe przedsiębiorstwa. Zdecydowana większość analityków, czy też graczy jest nastawiona negatywnie. Oczekują oni na jeszcze większy spadek bitcoina, a obecna cena nie osiągnęła jeszcze dna.