Czy warto kupić bitcoina? – Analiza plusów i minusów zakupu

czy warto kupić bitcoina

Kryptowaluty kuszą coraz więcej ludzi w Polsce i na świecie, zwłaszcza po drastycznym skoku wartości Bitcoina, który mogliśmy obserwować jakiś czas temu. Trzeba zastanowić się, czy warto kupić Bitcoina i przyjrzeć się szeregowi zalet i wad, jakie za sobą niosą wirtualne waluty.

Czy warto kupić bitcoina?

Tak, jak zostało wcześniej wspomniane, jest to wirtualna kryptowaluta. Bitcoin został stworzony w 2009 roku. Głównym zamierzeniem twórców było ułatwienie transakcji elektronicznych i ujednolicenie systemu płatności. Bez znaczenia w jakim kraju posiadaliśmy Bitcoiny, mogliśmy realizować transakcje elektroniczne między sobą.

Najbezpieczniejszy portfel

Kontrowersyjna strona

Bitcoin wywołuje negatywne opinie, ze względu specyficzny sposób trafienia do obrotu. Nie wiadomo dokładnie kto jest jej twórcą, dlatego wielu ludzi podchodzi do niej sceptycznie. Kolejną kontrowersyjną kwestią jest brak swego rodzaju „namacalności” pieniądza.

Stanowi to problem zwłaszcza dla osób starszych, którym nawet przez myśl nie przejdzie czy warto kupić Bitcoina, gdyż obawiają się nowoczesnej technologii. Kontrowersję może budzić również sposób wykorzystywania Bitcoinów. Dzięki zachowaniu anonimowości często używa się ich do opłacania usług towarzyskich i materiałów pornograficznych.

Główne zalety Bitcoina

Bitcoin posiada wiele zalet, dzięki którym stał się bardzo popularny. Poniżej kilka z najważniejszych atutów:

1. Wygoda użytkowania – przede wszystkim umożliwiają one transakcje międzynarodowe, które są zwykle kłopotliwe ze względu na różne waluty występujące w każdym kraju.

2. Anonimowość – kradzież danych jest popularnym zabiegiem stosowanym przez wszelkiego rodzaju strony i portale internetowe. Nawet wejście w życie RODO nie daje gwarancji bezpieczeństwa danych w sieci. Transakcje przy użyciu Bitcoinów pozwalają na zachowanie anonimowości.

3. Bezpieczeństwo – jest to zaleta, która dla wielu ludzi stanowi najważniejszy wyznacznik podczas zakupu. Choć posiadanie Bitcoinów nie daje 100% ochrony przed kradzieżami, ponieważ nawet wirtualne kryptowaluty są narażone na działania złodziei, to do kradzieży Bitcoinów dochodzi jednak zdecydowanie rzadziej, niż w przypadku tradycyjnych rachunków.

4. Brak kontroli – Bitcoin nie posiada banku centralnego, dlatego nie podlega jakiejkolwiek kontroli przez instytucje finansowe. Wiele krajów nie posiada również odpowiednich regulacji prawnych, dotyczących transakcji za pomocą wirtualnych walut.

Najważniejsze wady, które powinniśmy znać:

1. Złe wykorzystanie – nieumiejętne korzystanie z bitcoina może doprowadzić do kradzieży naszym monet.

2. Wahania wartości – tak jak każda waluta, Bitcoin również ulega wahaniom wartości. Amplituda jednak jest bardzo spora. W 2010 roku jeden Bitcoin nie przebijał nawet złotówki, 2012 roku, odpowiadał niespełna 50 PLN, natomiast w 2017 roku nastąpił przełom wybijając wirtualną walutę na ponad 23 tys. złotych.

Analizując powyższe, wypunktowane wady oraz zalety można wreszcie zastanowić się czy warto kupić Bitcoina czy może waluta ta nie jest dla nas. Tak jak w każdym biznesie, aby cokolwiek zyskać trzeba podjąć ryzyko.

Skuteczny bot giełdowy

Czy warto kupić Bitcoina mimo wymienionych wad?

Jeżeli trafiłeś na ten poradnik, prawdopodobnie jest to pytanie, na które spodziewasz się odpowiedzi. Skok wartości Bitcoina wprawił wiele osób w osłupienie. Posiadacze nawet pojedynczych, mogli za ich sprzedaż popłacić swoje kredyty lub spełnić marzenia.

czy warto kupić bitcoina mimo wad

Utopijna wizja bogactwa zdobytego dzięki Bitcoinom sprawiła, że coraz więcej ludzi zaczęło interesować się ich zakupem. Tak jak na wszystko, na to również trzeba mieć trzeźwe spojrzenie i mieć świadomość, iż kolejny skok waluty może nigdy nie nastąpić lub wręcz przeciwnie – może pojawić się drastyczny spadek.

Istnieje również szansa (bardzo niewielka), że waluta zostanie w bliskiej lub dalekiej przyszłości zdelegalizowana, ze względu na to ze stanowi stale rosnące zagrożenie dla tradycyjnego systemu finansowego.

By podjąć decyzję, odpowiedz sobie na chociaż trzy pytania, które pomogą Ci zadecydować o kupnie Bitcoin:

  • Często robisz zakupy online?
  • Czy w Twojej okolicy są miejsca, z których usług korzystasz i które przyjmują płatność w Bitcoinach?
  • Często dokonujesz transakcji międzynarodowych?
  • Czy cenisz sobie anonimowość w płatnościach online?

Giełda BEZ Weryfikacji

Z roku na rok, ilość krajów akceptujących płatność Bitcoinami rośnie. Mimo tego płatność nimi za usługi oraz w handlu detalicznym, nadal nie jest powszechna na świecie. Narzędziem, dzięki któremu możemy wykorzystywać Bitcoiny jest internet.

Posiadając dostęp do sieci oraz wirtualne środki można dokonać różnego rodzaju transakcji, między innymi:

  • doładowanie konta komórkowego
  • zakupy online
  • opłacenie rachunków

Tak jak wszystkie wirtualne kryptowaluty, Bitcoina nie można jednoznacznie zdefiniować jako dobry lub zły pomysł. Jest to czarno-biała wizja, zależna od wielu czynników:

  • aktualnej wartości Bitcoina
  • sposób jego wykorzystania w społeczeństwie
  • regulacje prawne

Bitcoin ma szansę stać się uniwersalną, międzynarodową walutą

Jeszcze parę lat temu, można było uznać to za dość abstrakcyjny pomysł. Jednak obecnie wizja uniwersalnej, elektronicznej waluty staje się bardzo optymistyczna.

Jedyny problem stanowi tutaj zaufanie władz do kryptowaluty. Już niejednokrotnie zostało wspomniane, iż Bitcoiny nie zawsze są wykorzystywane do dobrych celów. Prócz ludzi dla których waluta ta jest zaledwie wygodą i bezpieczeństwem, istnieje cała rzesza przestępów, dla których stanowi on ułatwienie w łamaniu prawa.

Szansa na uznanie Bitcoina jako międzynarodowej, elektronicznej waluty byłaby oficjalna rejestracja użytkowników, kontrole instytucji finansowych oraz utrata anonimowości. Wszystkie te zabiegi nieco odbiegają od pierwotnego założenia i byłyby zniszczeniem bitcoina.

Obecnie, żeby Bitcoin mógł osiągnąć oczekiwany przez jego pasjonatów sukces, powinno powstać więcej miejsc, w których możliwa będzie płatność detaliczna oraz za określone usługi. W Polsce można naliczyć zaledwie kilkadziesiąt miejsc, które przyjmują ten sposób płatności.

Pytanie, czy warto kupić bitcoina?

PAMIĘTAJ: Sam musisz wiedzieć, czy warto kupić Bitcoina w Twoim przypadku czy może wirtualna waluta nie jest dla Ciebie.

czy warto kupić bitcoina pytanie

Czasem ryzyko niesie za sobą opłacalność, lecz trzeba mieć świadomość, że można również na tym więcej stracić niż zyskać. Nie warto dać się namówić dostępnym w internecie artykułom, gdyż te często są nierzetelne i nastawione na jednostronny zysk. To czy Bitcoin jest dobrym czy złym pomysłem, zależy wyłącznie od tego, w jaki sposób chcesz go wykorzystać.