Dlaczego bitcoin drożeje? – Czynniki rynkowe i społeczne

bitcoin drożeje

Żyjemy w dobie wszechobecnej cyfryzacji, nic zatem dziwnego, że ludzie korzystają z dobrodziejstw innowacyjnej myśli technicznej. Coraz więcej sfer naszej codziennej egzystencji przenosi się na płaszczyznę wirtualną. Przyświeca temu jedna idea: oszczędność czasu i pieniędzy. Najstarsza kryptowaluta wpisuje się w tą wizję. Tylko dlaczego bitcoin drożeje?

Dlaczego Bitcoin drożeje

Choć obecnie na skalę globalną rozpowszechniona jest bezgotówkowa forma rozliczania transakcji. Większość z nas nosi w portfelach wyłącznie karty płatnicze, zamiast konkretnej gotówki. Nadal zastanawiamy się, jak można coś zrobić szybciej, łatwiej i przyjemniej.

Najbezpieczniejszy portfel

To po prostu odwieczne dążenie człowieka do budowania własnego komfortu i bynajmniej nie ma w tym nic złego. W ten sposób w 2009 roku stworzono bitcoina, zwane także kryptowalutą. Bitcoin nawiązuje niejako do tradycji dokonywania płatności w czasach sprzed wprowadzenia pieniądza, czyli do prymitywnej wymiany „towar za towar”. Jednocześnie jest wyrazem nowoczesnego systemu rozliczeń transakcji bez posługiwania się oficjalnymi środkami płatniczymi sankcjonowanymi i kontrolowanymi przez władzę centralną.

Choć kryptowaluta de facto nie istnieje namacalnie, w ostatnich latach zyskała na popularności i wciąż wzbudza ogromne zainteresowanie. Rynek kryptowalut wywołuje wiele kontrowersji, ale także niezmiennie fascynuje. Nawet postać pomysłodawcy bitcoina, posługującego się pseudonimem Satoshi Nakamoto, jest enigmatyczna i owiana mgłą tajemnicy.

Powstanie i rozwój rynku kryptowalut to ogromnie interesujące i ciekawe zagadnienia. Niemniej jednak jeszcze bardziej zajmującą kwestią jest sukcesywny wzrost wartości BTC. Już teraz bitcoin jest drogi, a to nie koniec.Dlaczego bitcoin drożeje i to w tak zatrważającym tempie? Na tę okoliczność złożyło się wiele czynników i trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Wspomnimy jednakże o kilku najważniejszych przesłankach:

Nieubłagane prawa rynku

Przede wszystkim, nawet nie dysponując złożoną wiedzą ekonomiczną, powinniśmy zdawać sobie sprawę z kilku prostych reguł rządzących rynkiem. Bitcoin jest swego rodzaju produktem wystawionym na rynek. Podobnie jak w przypadku innych towarów, także do bitcoina odnoszą się ogólne zasady rynku. Inwestowanie w bitcoina podlega prawom popytu i podaży.

dlaczego bitcoin drożeje prawa

Prawo popytu i podaży

Prawo popytu mówi, że wraz ze wzrostem ceny, maleje popyt, a wraz ze spadkiem ceny popyt rośnie. Z kolei wraz ze wzrostem popytu rośnie także podaż. Po wprowadzeniu bitcoinów ich ceny były wyjątkowo atrakcyjne.

Popyt rósł z dnia na dzień, a informacja o kryptowalutach docierała do milinów ludzi na całym świecie. Niektórzy z analizy rynku kryptowalutowego uczynili sobie nawet sposób na życie oraz główne źródło dochodu. Szybko okazało się bowiem, iż jest to zajęcie uniwersalne. Dostępne dla każdego, kto ma dostęp do Internetu. Nawet wychodzenie z domu nie jest więc wymagane.

Giełda BEZ Weryfikacji

Drugie dno powszechnego dostępu do wirtualnej waluty polega na tym, że przy obecnym wysokim popycie na porządku dziennym jest windowanie cen kryptowalut. Rynek w tym wypadku jest bezlitosny. Te zmiany można sprawdzić obserwując wolumen bitcoina.

Mimo wszystko, dla wielu osób, które posiadają cyfrowe pieniądze i posługują się nimi na co dzień, bitcoiny zawsze będą doskonałą alternatywą dla tradycyjnych metod płacenia. Ponieważ gdy przelewy międzybankowe obligatoryjnie wymagają ujawnienia danych nadawcy i odbiorcy, kryptowaluty zapewniają pełną anonimowość. Przy tym nie podlegają inflacji.

Żadna inna waluta nie daje takich przywilejów. Pomijając już wskazane względy praktyczne, bitcoiny są ostatnimi czasy po prostu modne. To co wpisuje się w bieżące trendy, chcą mieć wszyscy. To powoduje dlaczego bitcoin jest drogi.

Obiekt pożądania mas

Utrzymywanie ilości bitcoinów na ograniczonym poziomie powoduje, że nie każdy będzie mógł stać się posiadaczem wirtualnego pieniądza. Kiedy zaś dany towar staje się towarem poniekąd deficytowym i reglamentowanym, zaczynają działać mechanizmy psychologiczne, które sprawiają, że niemal każdy chce go mieć.

Wystarczy porównać rynek tzw. artykułów kolekcjonerskich, które wprowadzane są w edycjach limitowanych. Ceny, które ludzie są w stanie zapłacić za produkt, mający uświetnić ich zbiory, niejednokrotnie przekraczają wartość danego przedmiotu w stopniu znacznym. Mimo to gadżety kolekcjonerskie cieszą się ogromnym wzięciem.

dlaczego bitcoin drożeje masy

Zresztą, ilekroć zostaje wprowadzona na rynek jakaś funkcjonalna nowinka techniczna, natychmiast staje się ona obiektem zbiorowego pożądania. W ten sposób w krótkim czasie rynek zawojowały np. smartfony.

Jeszcze do niedawna posługiwaliśmy się telefonami, przypominającymi niezgrabne piloty do telewizorów. Tymczasem dzisiaj prawie nikt już nie wyobraża sobie życia bez inteligentnych telefonów dotykowych.

Powoduje to sytuację, w której wielu jest tak bardzo oczarowanych instytucją kryptowalut, że jest w stanie za nie zapłacić naprawdę spore pieniądze. Sprzedający doskonale zdają sobie z tego sprawę. Zresztą już teraz mniej zamożnych obywateli na internetowe waluty po prostu nie stać, a w najlepszym razie muszą czasem zainwestować wszystkie oszczędności.

Globalna gospodarka

Systemy gospodarcze na świecie w dobie globalnej wioski pozornie są autonomiczne i niezależne. W praktyce wygląda to tak, że wszystkie kraje połączone są jednym wspólnym węzłem zależności ekonomicznych.

Naiwnością byłoby zatem twierdzenie, że wprowadzenie bitcoinów jako oficjalnej waluty w innym państwie nas nie dotyczy i nie ma na nas żadnego wpływu, w związku z czym nie musimy się tym zjawiskiem przejmować.

dlaczego bitcoin drożeje gospodarka

Wszelkie zmiany gospodarcze w najdalszym zakątku świata mogą mieć znaczenie dla funkcjonowania kraju po drugiej stronie kuli ziemskiej. Stąd też, odpowiadając na pytanie, dlaczego bitcoin drożeje, musimy wziąć pod uwagę również szereg przemian społeczno-gospodarczych w poszczególnych częściach świata. Upadek bitcoina jest raczej nie możliwy. Podnosi to jego wiarygodność i sprawia że bitcoin cały czas drożeje.

Dlaczego bitcoin drożeje na rynkach światowych?

Przemiany te nie pozostają bowiem bez echa. Wypada zauważyć, iż bitcoiny stanowią legalny i oficjalnie zatwierdzony środek płatniczy w Japonii. Dla porównania w Rosji wymyślono wprowadzenie do obrotu Rubelcoina, jako odpowiedzi na powszechne posługiwanie się bitcoinami.

Realizowanie transakcji za pomocą kryptowalut jest coraz bardziej popularne wśród przedsiębiorców międzynarodowych. Coraz więcej krajów zaczyna respektować nieistniejącą fizycznie walutę.

Tradycyjne przelewy nie są w stanie rywalizować z kryptowalutami z oczywistych względów. Postulaty szybkości i prostoty transakcji zawsze zwyciężają. Bitcoiny robią także furorę w branży brokerskiej. Bitmonety zostały wprawione w ruch. Stały się samonapędzającą koniunkturą wolną od hegemonii politycznej.

dlaczego bitcoin drożeje rynki

Każdy racjonalnie myślący człowiek z głową na karku doszedł zatem do oczywistej refleksji: na tym biznesie naprawdę można zarobić i to sporo. Bitcoiny są zatem świetnym patentem na urozmaicenie oraz poprawę funkcjonowania światowych transakcji kupna i sprzedaży. Jednak coś za coś. Jak każdy patent, mający wiekopomny wpływ na rozwój ludzkości, kryptowaluty musiały nieuchronnie zdrożeć.

Drożeją monety BTC

Jak pokazano, rynek obrotu wirtualnymi pieniędzmi znajduje się w cyklu niezwykle dynamicznych przemian, które z miesiąca na miesiąc kształtują go na nowo. Trudno przewidzieć, jak dokładnie sytuacja będzie wyglądała za 10 czy 20 lat.

Już teraz z całą stanowczością możemy stwierdzić, iż kryptowaluty nadal będą zyskiwały na znaczeniu, a co za tym idzie ich ceny także sukcesywnie mogą wzrastać. Choć już teraz osiągają doprawdy niebotyczne kwoty.

Warto jednak obserwować rynek BTC nie tylko w aspekcie ekonomicznym, lecz w perspektywie holistycznej, czyli również w wymiarze społecznym czy gospodarczym. To ogromnie interesujący proces, który przy obecnym kształcie rozwoju cywilizacyjnego jest nie do powstrzymania. Zresztą nie byłoby to do końca zasadne, bowiem bitcoiny legitymują się licznymi zaletami.