Dlaczego bitcoin jest drogi? Co wpływa na jego wartość?

dlaczego bitcoin jest drogi

Wiele osób zadaje sobie pytanie dlaczego bitcoin jest drogi. W poniższym artykule przedstawię w przystępny sposób dokładną historię tej kryptowaluty, skąd bierze się jej wysoka cena oraz w jaki sposób można ją zdobyć. Na powstanie tej pierwszej na świecie kryptowaluty wpływ miało wiele czynników. Jednym z nich jest największy w historii kryzys gospodarczy, jaki rozpoczął się w roku 2008. Miała wówczas miejsce sytuacja, która polegała na tym, że mnóstwo uznanych walut o ugruntowanej pozycji, w bardzo szybkim tempie traciło na wartości.

Giełda BEZ Weryfikacji

Ta sytuacja była sygnałem, że opieranie się wyłącznie na klasycznych sposobach wyceny pieniędzy oraz wzajemne uzależnienie walut w którymś momencie może spowodować bardzo negatywne ekonomiczne skutki dla całego świata.

Pierwszym sygnałem wskazującym na zmiany w sposobie myślenia ludzi o walutach, zaobserwowano po kryzysie w Grecji. Wówczas zadłużenie tego kraju osiągnęło apogeum. Bardzo wielu Greków zdecydowało się na powrót do bardzo starej formy płatności, jaką jest barter.

Oczywiście tego rodzaju wymiana bezgotówkowa w dzisiejszych czasach nie zdałaby egzaminu na szeroką skalę. Z tego względu zaczęły wówczas powstawać pierwsze kryptowaluty, a z czasem bitcoin stawał się coraz bardziej popularny.

Dlaczego bitcoin jest drogi – wycena giełdowa

Początkowo notowania bitcoina były bardzo niskie. W momencie, gdy kryptowaluta debiutowała na giełdzie MtGox, wyceniano ją na kwotę 0,063 dolara za jedną sztukę. Po bardzo słabym starcie miał jednak miejsce sukcesywny i dynamiczny wzrost, dzięki któremu obecnie bitcoin jest najpopularniejszą i najdroższą kryptowalutą na świecie. Liczą się z nią bardzo ważne instytucje finansowe. Zdarzały się okresy, kiedy wzrost wartości bitmonety rok do roku był równy 1400%.

dlaczego drogi

Bitcoin – pojęcie abstrakcyjne

Bitcoin to pojęcie abstrakcyjne. Nie jest możliwe jego dotknięcie ani zaobserwowanie w realnej rzeczywistości. Jest to produkt wielu operacji matematycznych wykonywanych przez stworzone oprogramowanie komputerowe. Bitcoina nie da się uzyskać w żadnej rzeczowej postaci. Można jednak nim handlować oraz płacić za coraz więcej produktów i usług: https://bitcoinset.pl/co-mozna-kupic-za-bitcoina/

Czym różni się bitcoin od klasycznej waluty?

Dlaczego bitcoin jest drogi, a ilość pieniędzy, jaką za niego należy zapłacić jest czasem wyższa niż cena jednej uncji złota? Wpływ ma na to wiele czynników. Bitcoin różni się od tradycyjnych kryptowalut tym, że jego działanie nie jest oparte na zaufaniu wobec emitenta centralnego (takim emitentem w Polce jest Narodowy Bank Polski).

Kryptowaluta do zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa używa kryptografii bazy danych, która jest zdecentralizowana. Dzięki temu nie mają miejsce sytuacje takie jak wydanie tych samych bitcoinów parokrotnie bądź wydanie ich w momencie, gdy dana osoba ich nie posiada. Podwójne wydawanie niemożliwe jest dzięki stosowanej koncepcji łańcuchowych dowodów matematycznych wykonywanych działań.

Najbezpieczniejszy portfel

Metody zdobywania bitcoinów

Na zdobycie bitcoinów istnieje obecnie szereg sposobów. Ma to związek z ogromną popularnością tej kryptowaluty, która z kolei wpływa na jej wysoką cenę. Istnieją już nawet kantory i giełdy, które zajmują się handlem bitmonetą.

Najprostszym sposobem jest zdecydowanie się na kupno bitcoinów od innych posiadających go internautów poprzez giełdę. Zakupy na giełdzie są znakomitym sposobem pod warunkiem zachowania zasad bezpieczeństwa.

Kolejna możliwość to zakup koparek, za pomocą których zdobywa się Bitcoiny. Są to maszyny, które za nas wykonują wszystkie skomplikowane operacje sieciowe. Warunkiem dla prawidłowego działania koparki jest bardzo sprawny komputer.

Jeśli nie posiadamy dobrej jakości komputera, można zdecydować się na zakup udziałów w działających już kopalniach. Wówczas będziemy wynajmować moc obliczeniową koparek innych internautów. Pracę wykonywaną przez koparki BTC można porównać do procesu wybijania monet w fizycznych mennicach.

Dlaczego bitcoin jest drogi?

Bardzo duże znaczenie na ciągłe rozpowszechnianie tej kryptowaluty ma ciągły szum medialny. Zapewniają go na przykład instytucje skarbowe, które dwoją się i troją, aby opodatkować transakcje zawierane za jej pośrednictwem. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na to, dlaczego bitcoin jest drogi, są jej posiadacze. Osoby, które są w posiadaniu bitcoinów, nieustannie podgrzewają na niego zapotrzebowanie (popyt). Wówczas kształtuje się wartość bitcoina, która z miesiąca na miesiąc jest coraz wyższa.

dlaczego bitcoin jest drogi

Instrumenty finansowe

Na cenę bitcoina ma wpływ również możliwe otwarcie funduszy ETF dla bitcoina. Fundusze ETF (z ang. Exchanged Traded Fund) są to fundusze inwestycyjne. Są notowane na giełdzie. Polegają one na tym, że odwzorowują w sposób ciągły notowania danego indeksu, surowca bądź waluty.

ETF-y stają się coraz bardziej popularne ze względu na to, że można z nich korzystać w wygodny sposób na całym świecie. Dodatkowo charakteryzują się one bardzo niskimi kosztami zarządzania. Dzięki wejściu bitcoinów na ETF w Stanach Zjednoczonych, które może mieć miejsce 21 września bieżącego roku, możliwe jest znaczne podniesienie ceny tej kryptowaluty.

Wynika to z faktu, że ETF to nie jest instrument pochodny, zatem charakteryzuje się on tym, że istnieje tak zwane fizyczne dostarczenie instrumentu. Oznacza to, że wszystkie podmioty, które będą oferowały bitmonetę na ETF, będą musiały je w sposób rzeczywisty pokrywać, zgodnie z umową.

Wejście funduszy ETF dla bitcoina może spowodować, że w tę kryptowalutę zaopatrzą się inwestorzy instytucjonalni. Będzie to dla nich możliwość do bezpiecznego zaopatrzenia się w bitcoina. Fundusze ETF będą nad wszystkimi zakupami bitcoinów czuwały w odpowiedni sposób. Stworzony zostanie fundusz gwarancyjny na wypadek kradzieży. Fundusze ETF mogą mieć zatem duży wpływ na to, dlaczego bitcoin jest drogi.