Dlaczego bitcoin jest niebezpieczny? – Ile prawdy jest w tym twierdzniu?

bitcoin niebezpieczny

Od bardzo dawna słyszymy w różnego rodzaju mediach, że cyfrowa waluta jaką jest bitcoin jest niebezpieczna i może sporo namieszać w naszym społeczeństwie. Czy jednak rzeczywiście powinniśmy się bać bitcoina? Dlaczego bitcoin jest niebezpieczny? Może obawy nie dotyczą wszystkich? Warto wiedzieć jak ta waluta może zostać wykorzystana i czy powinniśmy się jej rzeczywiście obawiać.

Najbezpieczniejszy portfel

Dlaczego bitcoin jest niebezpieczny?

Co to jest bitcoin i w jakim celu został stworzony? Przede wszystkim ta cyfrowa waluta została stworzona jako alternatywa do walut, które regulowane są przez państwowe rządy. Ma ona również dawać anonimowość, a przecież sporo osób chce zostać anonimowych.

W dzisiejszych czasach kupując różnego rodzaju produkty i płacąc kartami płatniczymi jesteśmy ciągle monitorowani, śledzeni. Każdy nasz krok jest widoczny. Każdy zakup w sieci, w sklepach jest do sprawdzenia. Jedynym wyjściem jest płatność gotówką, choć coraz bardziej państwowe rządy dążą do tego, aby zminimalizować ilość nierejestrowanych transakcji gotówkowych.

Alternatywą jest bitcoin, stworzony dla osób, które chcą wolności w płatnościach. Jest to waluta, która z założenia ma być wolna od rządów, wahań na rynkach międzynarodowych. Osoby, które o nim słyszały często zastanawiają się jak zacząć korzystać z bitcoina.

Nielegalne zakupy – do czego wykorzystywany jest bitcoin?

Dlaczego bitcoin jest niebezpieczny? Takie pytanie zadaje sobie spora grupa osób tym bardziej, że właśnie bardzo dużo mówi się o niebezpieczeństwie, które powoduje ta cyfrowa waluta. Czy niebezpieczeństwo jest rzeczywiście tak wielkie?

dlaczego bitcoin jest niebezpieczny zakupyOtóż przede wszystkim zagrożone czują się rządy państwowe. Chcą one kontrolować przepływ pieniądza, a w przypadku bitcoina nie są w stanie tego robić. Istnieje spore ryzyko, że bitcoin zostanie wykorzystany do nielegalnych płatności. Skoro nie można go namierzyć, weryfikować kto nim płacił, to może zostać wykorzystany do płatności w celach rzestępczych. Mimo to bitcoin jest legalny w każdym właściwie kraju.

Gdzie można zapłacić za nielegalne rzeczy bitcoinem?

Otóż wystarczy skorzystać z sieci darknet, która jest tak zwanym podziemnym i niekontrolowanym przez nikogo internetem. Można tam kupić dosłownie wszystko począwszy od narkotyków, broni, a kończąc na handlu żywym towarem czy zlecaniu zabójstw.

Jest to bardzo niebezpieczne miejsce, z którego na szczęście korzysta niewiele osób choć z roku na rok ilość zainteresowanych darknetem znacząco wzrasta. Jeśli połączymy darknet i bitcoina to chyba większość z nas zauważy to dlaczego bitcoin jest niebezpieczny. Przestępcze transakcje to margines. Za bitcoina można kupić każdy praktycznie produkt i usługę.

Bańka spekulacyjna, która pękła?

Od prawie roku bitcoin znajduje się na dosyć kiepskiej pozycji. Jego wartość na przykład na giełdzie Bitbay jest znacznie niższa niż miało to miejsce stosunkowo nie tak dawno. O wartości około 20 000 dolarów możemy pomarzyć. Dziś wartość bitcoina znajduje się na poziomie 6000-7000 dolarów.

Oczywiście możemy spotkać się ze spekulacjami, że w niedługim okresie czasu znów będzie się on znajdować na wysokim poziomie. Czy nie jest to jednak tylko zachęcanie do tego, aby ludzie kupowali bitcoina?

dlaczego bitcoin jest niebezpieczny bańka

Olbrzymie wzrosty

Dlaczego bitcoin jest niebezpieczny? Jest taki, ponieważ jest on wręcz niemożliwy do kontrolowania. Dotychczas zachęcał również do inwestowania, ponieważ jego kurs znacząco rósł. Bitcoin wart był około 20 000 dolarów. Na przełomie grudnia 2017 roku i stycznia 2018 roku bańka pękła. Bańki na bitcoinie to zjawisko powtarzające się.

Nagle jego wartość spadła poniżej 10 000 dolarów i ciągle obniżała się, aż do wartości jaką mamy mniej więcej w tym momencie. Oczywiście istnieją szanse, że kurs jeszcze w przyszłości wzrośnie. Czy będzie on jednak na tak wysokim poziomie jak wcześniej? Ludzie od dawna zastanawiali się dlaczego bitcoin jest uznawany za niebezpieczną walutę.

Skuteczny bot giełdowy

W tym momencie już jednak wiemy dlaczego bitcoin jest niebezpieczny. Dużo ludzi inwestowało w niego w momencie, gdy osiągnął bardzo wysoką wartość. Kusiło głównie to, że pewna grupa osób dorobiła się na tej wirtualnej walucie naprawdę ogromnych sum pieniędzy, które można zliczać w milionach dolarów. Wystarczy, że sprawdzimy kurs tej waluty sprzed kilku lat.

W roku 2012 jeden bitcoin był warto niewiele ponad 40 złotych. Była to suma naprawdę mała w porównaniu do tego ile jest wart dziś. Jeśli ktoś zainwestował wtedy 400 złotych w tę walutę, to w grudniu ubiegłego roku mógł liczyć na zysk w wysokości około 200 000 dolarów. Bitcoin jest dziś wart w okolicach 6000-7000 dolarów. Jest to znacznie mniej niż niecały rok temu.

Wynik jest nadal jednak na świetnym poziomie, jeśli ktoś inwestował w tę walutę na początku jej istnienia. Czy bańka spekulacyjna rzeczywiście uległa już pęknięciu? Raczej nie jest to jeszcze ten moment!

Czy warto inwestować w tym momencie w walutę jaką jest bitcoin?

Niektórzy powiedzą, że nie warto, ponieważ kurs bitcoina jest niestabilny i zapewne będzie on coraz niższy. Inni natomiast stwierdzą, że aktualnie jest świetny moment na taką inwestycję, ponieważ w najbliższym czasie będzie on wart znów około 20 000 dolarów. Jak jest więc naprawdę?

Tak naprawdę nie wiadomo w jakim kierunku bitcoin pójdzie dalej. Czy jego wartość wzrośnie, czy może zmaleje. Dziś jest naprawdę spore ryzyko inwestując w tę walutę. Oczywiście jest ona na dosyć niskim poziomie, czy jednak jej wartość wzrośnie?

Ci, którzy mówią, że będzie wart więcej niż obecnie i warto jeszcze inwestować w bitcoina z reguły sami zarobili na tej walucie i zarobią, jeśli więcej osób się nią zainteresuje. Dziś inwestując w bitcoina trzeba być bardzo rozważnym. Jeśli mamy pewną sumę pieniędzy, której nie obawiamy się stracić, to możemy zaryzykować.

Dlaczego bitcoin jest niebezpieczny? – Podsumowanie

Skoro wiemy już dlaczego bitcoin jest niebezpieczny, to warto rozważyć inwestycję w inną walutę cyfrową jeśli już koniecznie chcemy w jakąś zainwestować. Mamy do wyboru tysiące różnego rodzaju walut cyfrowych. Jeśli jednak chcemy w coś zainwestować, to warto zainteresować się walutami z pierwszej setki. Możemy je sprawdzić na wielu stronach internetowych, które prowadzą rankingi walut cyfrowych takich jak bitcoin.

Najlepszym wyborem będą waluty, w które inwestuje się spore ilości pieniędzy jednak są one bardzo tanie. Spójrzmy na przykład na walutę jaką jest „tron” czyli TRX. W przeszłości potrafił kosztować nawet w okolicach dola.

Dziś jego wartość to 0,02 dolara. Przez długi czas waluta ta utrzymywała wartość około 0,30 dolara. Jeśli więc zainwestujemy dziś w tę walutę i w przyszłości znów osiągnie okolice 0,30 dolara, to możemy naprawdę bardzo dużo zarobić.

Wszystko zależy od użytkowników

dlaczego bitcoin jest niebezpieczny użytkownicyJak więc możemy wywnioskować waluty cyfrowe takie jak bitcoin są naprawdę niebezpieczne. Ich niebezpieczeństwo wynika jednak z tego jak będą one wykorzystywane.

Waluty cyfrowe możemy wykorzystać mądrze, inwestując w nie, jak również źle wykorzystując je do różnego rodzaju nielegalnych transakcji itp. Podobnie jest zresztą z bardzo wieloma innymi przedmiotami, które są dostępne w sprzedaży. Nóż również może zostać wykorzystany do przestępstwa jak i do normalnych dziennych czynności.

Bitcoin jest walutą, której bardziej obawiają się rządy różnych państw, niż powinni obawiać się zwykli obywatele. Inwestycje przecież wiążą się z ryzykiem. Nie ważne czy będziemy inwestować w wirtualne waluty, akcje firm, czy metale szlachetne. Wszystko to może przecież sporo zyskać, jak i stracić na wartości.