Gdzie trzymać bitcoina? – Jaka metoda jest najlepsza?

gdzie trzymać bitcoina

Bitcoin to najcenniejszy z tokenów w świecie walut cyfrowych. Niezależnie czy posługujesz się tą kryptowalutą w codziennych płatnościach, czy posiadasz ją jako inwestycję na przyszłość, z całą pewnością zależy Ci na bezpieczeństwie Twoich kryptowalut. Gdzie trzymać Bitcoina, aby zapewnić mu optymalne bezpieczeństwo? Wiele zależy od Twoich indywidualnych potrzeb oraz tego, w jaki sposób na co dzień posługujesz się kryptowalutami.

Gdzie trzymać Bitcoina?

Dlaczego wybór portfela jest tak istotny? Bitcoin posiada ogromną wartość. Jedna sztuka wciąż kosztuje kilkanaście tysięcy złotych. Nie może zatem dziwić fakt, że waluty cyfrowe przyciągają także zainteresowanie hackerów. Internetowi przestępcy niemal codziennie przeprowadzają ataki i starają się ukraść kryptowaluty należące do innych użytkowników.

Dlatego, poziom zabezpieczeń danego portfela powinien ogrywać istotną rolę przy wyborze. Mnóstwo użytkowników zastanawia się gdzie trzymać Bitcoina aby zapewnić mu maksymalne bezpieczeństwo. Wiele zależy od tego, w jaki sposób wykorzystujesz kryptowaluty w codziennym życiu.

Skuteczny bot giełdowy

Wybierając portfel dla naszych kryptowalut powinniśmy uwzględnić dwa podstawowe aspekty: funkcjonalność oraz bezpieczeństwo. Niektóre z proponowanych metod są doskonałym wyborem dla osób, które każdego dnia dokonują płatności przy użyciu bitcoina. Inne lepiej sprawdzą się w przypadku inwestorów, którzy chcą mieć absolutną pewność, że ich tokeny są bezpieczne. Poniższe sposoby podpowiedzą Ci gdzie trzymać Bitcoiny w zależności od Twoich potrzeb i oczekiwań.

Portfel internetowy na bitcoiny

To wciąż najczęściej wybierana opcja przez większość osób dysponujących bitcoinamim. Portfel internetowy działa podobnie do bankowości elektronicznej. W ten sposób uzyskujemy szybki dostęp do nagromadzonych bitcoinów i możemy nimi wygodnie rozporządzać.

Ogromnym atutem tej metody jest funkcjonalność. W portfelu internetowym możemy jednocześnie przechowywać kilkadziesiąt różnych kryptowalut. Płatności są przeprowadzane bardzo szybko. Niestety, rozwiązanie to posiada także pewne wady i ograniczenia.

Niezwykle istotnym czynnikiem dla posiadaczy kryptowalut jest bezpieczeństwo. Pod tym względem, portfele internetowe nie są najlepszym wyborem. Prawie codziennie hackerzy próbują złamać zabezpieczenia i uzyskać dostęp do tokenów użytkowników. Wybierając portfel internetowy powierzasz bezpieczeństwo swoich bitcoinów osobom trzecim, które zarządzają daną platformą.

Gdzie trzymać Bitcoina? Warto uwzględnić, w jak długim czasie portfel funkcjonuje w internecie. Jeśli posiada on długoletni staż i przychylne opinie klientów, jest to cenna informacja dla nas. Za jedną z lepszych platform uchodzi portfel Coin.space, który jest rekomendowany przez twórców Bitcoina.

gdzie trzymać bitcoina bezpiecznie

Wirtualne portfele na kryptowaluty to doskonały wybór dla osób, które potrzebują szybkiego dostępu do swoich tokenów oraz często wykorzystują kryptowaluty w płatnościach online. Odradzamy jednak deponowanie w takich portfelach tokenów o dużej wartości. Ten sposób powinien służyć jako podręczna portmonetka do codziennych płatności.

Portfel na Twoim komputerze

Kolejna propozycja pozwala na zainstalowanie niezbędnego oprogramowania na swoim komputerze. W ten sposób, to Ty decydujesz o poziomie bezpieczeństwa swoich bitcoinów. Jeżeli przechowujesz na dysku duże wartości tokenów, koniecznie zadbaj o dobry jakościowo antywirus oraz na bieżąco aktualizuj wszystkie zabezpieczenia systemu.

Słabym punktem portfela na komputerze jest oczywiście dostęp do Internetu, który umożliwia hackerom przeprowadzenie ataku. Przechowywanie bitcoinów na dysku jest stosunkowo wygodne i wciąż umożliwia przeprowadzanie szybkich płatności. To także ciekawa propozycja dla inwestorów.

Wygodny portfel mobilny

Jedną z ciekawszych i wygodniejszych propozycji na to, gdzie trzymać Bitcoina, jest portfel mobilny. Działa on na bardzo podobnych zasadach co wyżej opisany portfel na komputerze lub laptopie. Aplikacje kompatybilne z urządzeniami mobilnymi są zwykle dużo lżejsze, dzięki czemu nie obciążają systemu. Turaj również sam decydujesz o poziomie zabezpieczeń.

Zdeponowane kryptowaluty mogą być wygodnie wykorzystywane w codziennych płatnościach internetowych. Co ciekawe, portfel mobilny pozwala nam zapłacić także w lokalach, które honorują formę płatności bitcoinami. Wystarczy wygenerowany w tym celu kod QR. Jedną z najciekawszych propozycji portfeli mobilnych jest BreadWallet.

Przenośny portfel na urządzeniu USB

Bardzo nowoczesną propozycją są specjalistyczne bitcoinowe portfele przenośne. Ich wygląd i działanie przypomina Pendriva. Tyle tylko, że są lepiej zabezpieczone i stworzone z myślą o przechowywaniu kryptowalut. Jedną z popularniejszych propozycji jest urządzenie Ledger Nano S, które można kupić za kilkaset złotych. Posiada ono zabezpieczenie w formie PIN-u, dzięki czemu, niepowołana osoba nie otrzyma dostępu do Twoich kryptowalut nawet w przypadku skradzenia urządzenia.

Najbezpieczniejszy portfel

Oczywiście portfel przenośny na kryptowaluty można stworzyć na dowolnych nośnikach danych takich jak pendrive czy płyta CD/DVD. Wgranie niezbędnego oprogramowania jest jednak stosunkowo trudne i wymaga sporej wiedzy informatycznej.

No i w odróżnieniu od specjalistycznego portfela przenośnego, ten sposób jest mniej funkcjonalny i znacznie ogranicza możliwość swobodnego dysponowania kryptowalutami w codziennych płatnościach. W związku z tym, jest to propozycja adekwatna dla potrzeb inwestorów. Zobacz też jaki portfel do bitcoina wybrać?

Gdzie trzymać Bitcoina?

Znamy już wszystkie najpopularniejsze rodzaje portfeli na kryptowaluty. Gdzie trzymać Bitcoina? Jeśli zależy Ci na szybkich i wygodnych płatnościach, wybierz portfel internetowy lub mobilny. Przy wyborze pierwszej opcji odradzamy deponowanie tokenów o dużej wartości. Jeśli kryptowaluty stanowią Twoją inwestycję w przyszłość, najbezpieczniejszy jest portfel przenośny.

Ten sposób praktycznie uniemożliwia kradzież posiadanych przez Ciebie walut cyfrowych. Opcja ta jest jednak mniej funkcjonalna gdy regularnie płacimy kryptowalutami. Zawsze możemy jednak część tokenów trzymać portmonetce internetowej na poczet codziennych wydatków.