Jak kopać Bitcoiny? – Najważniejsze kwestie związane z miningiem BTC

jak kopać bitcoiny?

Mimo, że ilość dostępnych Bitcoinów z roku na rok się zmniejsza, wciąż nie brakuje chętnych górników, którzy chcą zaangażować swoją moc obliczeniową w wydobycie najdroższej waluty wirtualnej. Jak kopać Bitcoiny i o czym należy pamiętać?

 

Jeśli nie dysponujesz wiedzą z zakresu technologii Blockchain oraz nigdy wcześniej nie zajmowałeś się wydobywaniem kryptowalut, początki mogą być dla Ciebie nieco trudne. W związku z tym, omawiamy najważniejsze zagadnienia związane z wydobyciem.

 

Jak kopać Bitcoiny? – Wybór sprzętu

Jeśli zależy Ci na optymalnym i zyskownym wydobyciu, najpierw musisz przeznaczyć niemałą kwotę na zakup sprzętu. Nawet przyzwoity i stosunkowo młody komputer może okazać się zbyt słabym by zaoferować oczekiwane wyniki. A zatem, jeśli szukasz odpowiedzi jak kopać Bitcoiny by było to zajęcie opłacalne, musisz najpierw zainwestować.

 

Najlepsze rezultaty zagwarantuje zaawansowany komputer, czyli koparka umożliwiająca wyłącznie kopanie Bitcoinów. To rozbudowany komputer z kilkoma kartami graficznymi zapewniającymi potężną moc obliczeniową. Koszt takiego sprzętu waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

 

Wysoka cena profesjonalnych koparek do BTC sprawia, że nie każdy może sobie pozwolić na taką inwestycję. Jeśli Twój budżet jest ograniczony, absolutnym minimum jest dobra karta graficzna. Możesz zdecydować się na wybór używanego sprzętu, ale pamiętaj, że żywotność takiego sprzętu mogła zostać znacząco skrócona przez nadmierną eksploatację.

 

Komputer przeznaczony do kopania walut wirtualnych musi dysponować także mocnym zasilaczem wysokiej jakości. Warto zainwestować w obudowę sprzyjającą lepszemu chłodzeniu. Obowiązkowo kupujemy również dobre chłodzenie procesora. Dla większego bezpieczeństwa powinniśmy zakupić także specjalny moduł do karty graficznej, który będzie utrzymywał optymalną temperaturę.

 

Jak kopać Bitcoiny koparką?

Masz już sprzęt, w którym pokładasz duże nadzieje. Zanim dowiedz się jak kopać Bitcoiny by było to zajęcie opłacalne, musisz także zrozumieć absolutne podstawy miningu. Na czym to polega? Zadaniem użytkownika jest uaktywnienie na swoim komputerze specjalnego skryptu, który zacznie udostępniać w sieci blockchain moc obliczeniową.

 

Ta jest potrzebna do obsługiwania i potwierdzania płatności, rozwiązywania problemów logicznych, a także do analizowania wielu baz danych i pozyskiwania cennych informacji. Moc obliczeniowa prowadzi do odkrycia nowego bloku w istniejącym już łańcuchu (to jedna wielka księga rachunkowa zapisująca transakcje).

jak kopać bitcoiny koparką
AntMiner – Koparka do kopania Bitcoinów

Za odkrycie blogu użytkownik otrzymuje nagrodę w formie nowo powstałych monet kryptowaluty. Powyższy opis jest charakterystyczny dla algorytmu konsensusu Proof of Work. Został on zapoczątkowany właśnie przez sieć Bitcoina. Obecnie, wydobywanie BTC jest dużo trudniejsze ze względu na ograniczoną liczbę coinów.

 

Spośród 21 milionów dostępnych sztuk BTC wydobyto już grubo ponad 15 milionów. Algorytm odpowiadający za wydobycie faworyzuje aktualnie użytkowników o największej mocy obliczeniowej. Zmniejszono także nagrodę za pojedynczy blok. Mimo to, nie brakuje nowych osób, które chcą się dowiedzieć jak kopać Bitcoiny i zarabiać na tym pieniądze. Ważnym czynnikiem jest stałe poszerzanie swojej wiedzy na ten temat.

 

Czym jest basen wydobywczy (pool)?

Rygorystyczny algorytm sprawia, że tylko właściciele najlepszych koparek mają szanse na odkrywanie kolejnych bloków informacji. W związku z tym, górnicy rejestrują się do tzw. basenów wydobywczych. Każdy użytkownik dorzuca swoją moc obliczeniową do puli, która jest sumowana i przeznaczona do wydobywania kryptowalut.

 

To pozwala na uzyskiwanie bardzo dobrych wyników. W regularnych odstępach czasowych, użytkownicy są nagradzani tokenami proporcjonalnie do swojego wkładu. Jeśli szukasz sposobu na to jak kopać Bitcoiny bez mocnych koparek, basen wydobywczy to zagadnienie, którym warto się zainteresować. Najbardziej znanym basenem jest AntPool.

 

Odpowiedni skrypt i oprogramowanie podpowiedzą jak kopać Bitcoiny

Udostępnianie mocy obliczeniowej komputera wymaga oczywiście ustawienia odpowiednich skryptów na swoim komputerze. Dołączając do konkretnego basenu otrzymamy instrukcje krok po kroku, jak kopać Bitcoiny. Przykładowe skrypty znajdziemy również na wielu forach internetowych.

 

Potrzebujemy także odpowiedniego programu. Do kopania BTC najczęściej wykorzystuje się programy Bitcoin Miner lub Claymore. Właściwa konfiguracja wpływa na pracę podzespołów oraz ich bezpieczeństwo przy silnej eksploatacji. Warto zatem zainstalować również program, który będzie na bieżąco informował nas o temperaturze poszczególnych podzespołów komputera.

 

Typowe problemy każdego górnika

Wydobywanie Bitcoina pochłania ogromne zasoby mocy obliczeniowej. Bardzo intensywna praca podzespołów sprawia, że komputer jest narażony na wystąpienie problemów. Nagłe przerwanie kopania i restart całego systemu to rzecz całkowicie normalna. Często ma to związek ze zbyt wysoką temperaturą podzespołów.

 

Dlatego tak ważne jest odpowiednie chłodzenie oraz stałe monitorowanie pracy komputera. Wykorzystywanie sprzętu do kopania Bitcoinów oznacza także istotny spadek jego żywotności.

 

Kolejnym istotnym problemem jest duże zużycie prądu związane z intensywną pracą komputera. Wyniki są szokujące. Okazuje się, że wszyscy górnicy zużywają tyle prądu co średniej wielkości państwo. To w najlepszy sposób uwypukla największy minus związany z wydobyciem BTC oraz innych kryptowalut opartych na algorytmie konsensusu Proof of Work.

 

Jak kopać Bitcoiny w sposób opłacalny?

Wielu początkujących górników nie zdaje sobie sprawy za aktualnego stanu rzeczy. Dawno minęły czasy, w których kopanie kryptowalut mogło nam zapewnić potężny zastrzyk finansowy. Obecnie, sytuacja jest dużo bardziej złożona i uzależniona od kilku czynników. Jeśli zastanawiasz się jak kopać Bitcoiny, najpierw musisz uwzględnić następujące aspekty:

 

  • koszt zakupu odpowiedniego sprzętu
  • w dalszej perspektywie koszty modernizacji komputera
  • wysokie rachunki za energię elektryczną
  • niższe wynagrodzenia dla górników wraz ze zmniejszającą się pulą Bitcoinów

 

jak kopać bitcoiny opłacalność

Może się okazać, że na wydobyciu tej kryptowaluty zanotujesz duże straty. Decydując się na kopanie w jednym z basenów wydobywczych musisz pamiętać, że wielu użytkowników dysponuje mocniejszym sprzętem i, co za tym idzie, ich udział w zyskach będzie po prostu większy.

 

Obecnie wielu górników przestawiło się na kopanie innych walut wirtualnych. Popularne jest także pozyskiwanie kryptowalut funkcjonujących na algorytmie konsensusu Proof od Stake, który nie wymaga dużej mocy obliczeniowej i może się okazać bardziej intratnym wyborem.

 

Czego potrzebujesz by rozpocząć kopanie Bitcoinów?

Jeśli chcesz skorzystać z możliwości jakie daje klasyczne kopanie Bitcoina, musisz być gotowy na liczne mniejsze lub większe problemy i wymagania. To wymagająca droga związana ze sporymi kosztami.

 

Osoby zastanawiające się na tym jak kopać Bitcoiny muszą ciągle poszerzać swoją wiedzę oraz być na bieżąco z nowinkami technologicznymi. Aby rozpocząć kopanie walut wirtualnych w algorytmie Proof Of Work, musisz spełniać następujące warunki:

 

  • Duża moc obliczeniowa – absolutną podstawą jest bardzo dobra karta graficzna, lub dedykowana koparka zbudowana z podzespołów ASIC. Niektóre skrypty wykorzystują również zasoby posiadane przez procesor.

  • Właściwie przygotowany komputer – nie tylko podzespoły aktywnie kopiące są bardzo ważne. Musisz zadbać o dobre chłodzenie całego sprzętu. Wybieraj obudowę zapewniającą dobrą wentylację. Kolejnym ważnym czynnikiem jest dobry i mocny zasilacz.

  • Skrypt i program do kopania Bitcoina – w gruncie rzeczy właściwa konfiguracja jest bardzo prosta, a dokładne instrukcje znajdziemy na forach internetowych lub w serwisie wybranego przez nas basenu wydobywczego.

  • Program diagnostyczny – warto obserwować temperatury podzespołów i ustawić automatyczne wyłączanie się komputera w sytuacji, gdy urządzenia zaczną się przegrzewać.

  • Portfel kryptowalutowy– przed dołączeniem do basenu wydobywczego tworzysz także portfel, na adres którego będziesz otrzymywać wypłaty.