Jak zacząć korzystać z bitcoina? Poradnik dla poczatkujących

jak zacząć korzystać z bitcoina

Zapewne nieraz słyszałeś gdzieś określenie typu „bitcoin”… Pierwsze wrażenie? Hmmm… Co to właściwie jest? Do czego służy? Jak zacząć korzystać z bitcoina? Przyznam szczerze, że pojęcie „wirtualnej waluty” nie bardzo do mnie przemawiało, kiedy po raz pierwszy próbowałem na chłopski rozum pojąć o co chodzi. Kiedy słyszałem tajemnicze pojęcia typu „peer to peer” lub „kryptografia klucza publicznego” przechodziły mnie ciarki…

Bo niby skąd mam wiedzieć na jakiej zasadzie to wszystko działa?! Na szczęście spotkałem na swojej drodze kogoś, kto w prosty, jasny sposób wszystko mi wytłumaczył. Tym samym i ja postanawiam wyjaśnić wszystko „od a do z” i opowiedzieć o tym, jak korzystać z bitcoina.

Jak zacząć korzystać z bitcoina?

Standardowy papierowy banknot, a pieniądz elektroniczny – czym się różnią? Wyobraź sobie dwie osoby. Pierwsza z nich  korzysta z metody tradycyjnej – nosi w portfelu zwyczajne, papierowe banknoty, oraz osobę drugą, która ma pieniądze elektroniczne.

Która z nich ma lepiej? Spróbujmy rozwikłać zagadkę… Przyznam szczerze, że jako człowiek starej epoki zdecydowanie wolę pierwsze rozwiązanie. Rozsądek podpowiedział mi jednak, że warto przerzucić się na to, z czego korzystają miliony ludzi.

Faktem jest bowiem, że realny portfel zawsze może mi ktoś ukraść, poza tym, papierowe pieniądze nie znaczą nic poza granicami kraju, więc wybierając się na Kretę raczej nie zabiorę ich ze sobą. Będę musiał skorzystać z usług kantoru, a tam będę musiał kupić zagraniczne pieniądze, na czym stracę sporo cennych złotówek.

Pieniędzy rzeczywistych nie mogę też w błyskawicznym tempie wysłać do Australii, gdzie mam wujka, a ten często jest w finansowych kłopotach.

Korzystanie z bitcoina

Nieco inaczej wygląda sytuacja osoby, która posiada coś takiego jak wirtualne pieniądze. Tutaj właśnie, należy wspomnieć o popularnym bitcoinie, który jest już III generacją wirtualnej waluty.

Taka osoba ma o wiele lepiej, gdyż nie ma możliwości kradzieży, o ile, ktoś nie włamie się na jej konto. Warto wspomnieć, że istnieją już zaawansowane technologie, które minimalizują ryzyko włamania, no i nie czarujmy się, że na zarobki standardowego szaraka, raczej nikt by się nie połakomił.

Jeśli, posiadam wirtualny portfel i mam na nim trochę bitcoinów, mogę śmiało polecieć na Kretę i tam korzystać z dobrodziejstw świata. Nie jestem zależny od kantorów i nie muszę nosić w kieszonce portfela wypełnionego banknotami.

Wystarczy, że pamiętam login i hasło do odpowiedniego systemu. Jeśli, ktoś z mojej rodziny znajdzie się w tarapatach, wyślę mu pieniądze, nie prawdziwe, bo wirtualne, ale ten, będzie je mógł przeznaczyć na dowolny towar / usługę. Bez względu na to, gdzie się znajduje.

Co więcej, nie musi wymieniać pieniędzy w kantorze czy banku, a co za tym idzie – nie straci ani złotówki. Wartość bitcoina jest poza granicami taka sama jak i w kraju, w którym żyję.

Obywatele tych państw mogą korzystać z bitcoina

Właściwie w każdym państwie można korzystać z bitcoina. Warto wiedzieć, że bitcoiny są świetnym rozwiązaniem dla obywateli USA. Chodzi o to, że rząd próbuje łatać dziurę budżetową poprzez dodruk pieniądza, przez co, znacznie obniża się wartość pieniądza będącego już w obiegu.

jak zacząć korzystać z bitcoina obywatele

W przypadku bitcoina nie ma takiej możliwości. Nie da się go dodrukować. Zawsze będzie warty tyle samo i rząd ani banki nie mają na to żadnego wpływu. Jeśli nie wiesz jak zacząć korzystać z kryptowaluty bitcoin, warto abyś się tego nauczył. Staniesz się na pewien sposób wolny od bankowości. Nawet komornik nie będzie mógł niczego Ci zabrać.

Co więcej, bitcon o tyle dobry, że przy zakładaniu konta, nie podaje się żadnych osobowych danych. Dzięki temu, możliwe jest zachowanie prywatności. Konta nie można nam zablokować ani odebrać pieniążków.

Wirtualna sieć bitcoin

Sieć bitcoinów działa podobnie jak elektroniczna sieć banków, choć istnieje kilka elementów, które czynią ją niezależną, odporną na manipulacje i oszustwa. Dlaczego? Sieć wirtualnych pieniędzy działa w ten sposób, że dane o transakcji zapisywane są w specjalnym bloku danych na istniejącym koncie użytkownika.

jak zacząć korzystać z bitcoina sieć

Pojawia się zapis odnośnie tego jaka konkretnie wartość została przelana na inne konto. Zapis jest zostaje przypisany do portfela użytkownika, w momencie gdy ten taki portfel założy.

Co ważne, w bloku o którym mowa, widnieje każdy klient posiadający portfel. Nie można w nim nic namieszać ani zmienić. Oczywiście, zawsze może znaleźć się znawca systemu, który będzie umiał „grzebnąć w danych”, ale cóż, że zmieni zapis u siebie na komputerze, skoro miliony użytkowników, posiadają kopie prawdziwego bloku, u siebie w systemie?

No właśnie… Nie ma tu czegoś takiego, jak właściciel typu, bank. Nikt zatem, nie może zrobić zupełnie nic… Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że nawet gdy bank zacznie upadać, nie będzie mógł sięgnąć po naszą wirtualną monetę… Warto wiedzieć, że w momencie kryzysu tradycyjny bank, ma prawo sięgnąć do pieniędzy zgromadzonych na kontach swoich klientów.

Klucz prywatny i publiczny

Klucz publiczny – cyfrowy zapis łączący wszystkich klientów systemu. Kiedy pojawia się nowy uzytkownik, na jego koncie zostaje zainstalowany wyżej wspomniany bloczek. Klucz publiczny to jest element, który jest dostępny na koncie każdego użytkownika. Na tym bloczku istnieje zapis cyfrowy, który łączy odpowiednią liczbę bitcoinów z daną osobą. Nie da się zmienić tej wartości.

klucz prywatny i publiczny

Klucz prywatny – każda transakcja musi zostać podpisana indywidualnym adresem. Pojawiający się nowy klient sieci otrzymuje zatem, najpierw ogólny, publiczny klucz, który ma każdy użytkownik sieci, a potem prywatny klucz, którym musi podpisać transakcję. W ten sposób, nie ma możliwości dokonania oszustwa.

Poradnik – Jak zacząć korzystać z bitcoina?

  • Nie traktuj bitcoina jak zabawki! To, że jest wirtualny, nie znaczy, że można traktować go całkowicie beztrosko! Nim zdecydujesz się na grę na giełdzie, pamiętaj, że straconych bitconów, nie odzyskasz!
  • Aby korzystać z wirtualnej waluty, musisz wybrać tzw. „portfel”. Dzięki niemu, będziesz mógł korzystać z bitcoina na multimedialnych urządzeniach, typu telefon, tablet, laptop itp. Rodzaj portfela zależy od tego na jakim systemie operacyjnym oparte jest Twoje urządzenie (Windows, iOS, Android), a może kilka, które chciałbyś ze sobą zsynchronizować? Przy wyborze portfela należy również wziąć pod uwagę poziom bezpieczeństwa. Oczywiście, systemy zapewniające bezpieczeństwo pracują na możliwie jak najwyższym poziomie, ale ostrożności nigdy za wiele…

Jak zacząć korzystać z bitcoina poradnik

Nie poleca się przechowywać pieniędzy na giełdach! Wyglądają podobnie jak portfel i zachowują się podobnie jak serwis, ale tu łatwo można stracić! 

Jeśli, zamierzasz przez dłuższy czas przechowywać pieniądze na swoim koncie, wybierz portfel, który nie łączy się z Internetem. Do takich rozwiązań należy np. PaperWallet – klucz na papierze lub portfel w postaci klucza USB – urządzenie sprzętowe daję niemalżę 100% pewność, że pieniądze nie zostaną skradzione.

Aby połączyć się z kontem i dokonać transakcji, wsytarczy podpiąć do gniazda USB, nabyty przez nas w tym celu sprzęt. Taki portfel jest idealnym rozwiązaniem dla świeżaka w zakresie korzystania z wirtualnej kryptowaluty.

Jak zacząć korzystać z portfela bitcoin?

Ponadto istnieje kilka rodzajów portfeli do bitcoina. Szczególnie polecam te, które mozna zainstalować na jednym urządzeniu. Plus jest taki, że są przechowywane wyłącznie w urządzeniach, nie na serwerach.

portfele

Tym samym ryzyko włamu przez Internet jest niskie, chyba, że ktoś ukradnie nam sprzęt z zapisanym hasłem dostępu do serwisu. Takim portfelem jest np. Bitcoin Core.

Jego znaczną wadą jest natomiast to, że środki widoczne są dopiero po pełnej synchronizacji, co może trwać do kilku dni. Dlatego właśnie, lepiej nadają się do przechowywania pieniędzy, działają jak sejf…

Inne portfele pozwalające korzystać z bitcoina:

  • Portfel MultiBit cechuje się szybką synchronizacją (znajduje się na serwerze, nie na komputerze) użytkownika, dlatego jest troszkę mniej bezpieczny, ale dostęp do pieniędzy jest w miarę szybki. Synchronizacja trwa kilka sekund. Poza tym, można nim zapłacić w dowolnym miejscu.
  • greenaddress – zapewnia dużą mobilność, gdyż znajduje się na serwerze, nie na komputerze
  • portfele błyskawiczne- fajna sprawa, ale wyłącznie w celu jednarozwej transakcji.
  • Poczatkującym użytkownikom, nie zamierzającym gromadzić środków na koncie, lecz szybko dokonać transakcji poleca się portfel Electrum i Mycelium lub BreadWallet (na iOS).

Bitcoin Core jest oryginalnym portfelem serwisu. Korzystając z niego wspiera się sieć Peer to peer. Oznacza to, że od tej pory stanowimy węzeł, zapisujący transakcje i udostępniamy blok.

Aby korzystać z bitcoina, naturalnie trzeba go najpierw mieć. Ale skąd go wziąć? Po tym, jak wybierzesz swój portfel, możesz zakupić wirtualny pieniądz przy pomocy konta bankowego. Ponadto, istnieje też opcja, by znaleźć sprzedawcę i to od niego go kupić. Poza tym, istnieje coś takiego, jak giełda bitcoinów.

Giełdy

Można tu dokonywać najróżniejszych transakcji. Im więcej transakcji zrealizujemy w ciągu 30 dni, tym niższa staje się opłata każdego kolejnego kontraktu . Istnieje tu coś takiego jak dźwignia. Oznacza to, że można zapożyczyć środki do kupna danego towaru od innego użytkownika. Dźwignia umożliwia też zainwestowanie we wzrost lub spadek wartości wirtualnej kryptowaluty.

W takiej sytuacji inwestor może zdobyć dodatkowy kapitał, niż w sytuacji gdyby, użył wyłącznie własnych środków. Oczywiście, utrzymanie dźwigni też wiąże się z odpowiednimi kosztami. I tu istnieją różne ich rodzaje z różnym oprocentowaniem.

Początkującym użytkownikom doradzić mogę jednak, jedynie korzystanie z kontraktów swapowych. Oznacza to, że samemu inwestować jako tako nie można, ale da się pożyczać pieniądze inwestorom, a co za tym idzie – nieźle zarobić. Przy zgromadzeniu odpowiedniej ilości środków, polecam założenie specjalnego konta na giełdzie, na które przelewa się niewielką ilość bitcoina i dopiero tu zaczyna pierwszą przygodę na giełdzie.

wymiana bitcoina

Bitcoiny można wymienić na prawdziwe złotówki

Oczywiście! Istnieją nawet bankomaty bitcoinowe. Wypłaca się pieniądze w wybranej walucie (w polskich bankomatach – w złotówkach). Istnieją też firmy, które realizują wybrane usługi przy płatności bitcoinami.

Korzystać z bitcoina może każdy! Opcja jest ciekawa, zyskujesz niezależność od banku, jesteś w pełni anonimowy, masz dostęp do pieniądza na terenie każdego państwa, w dowolnym momencie możesz go wysłać nawet na koniec świata!