Jaki portfel do bitcoina wybrać? Który będzie najlepszy?

jaki portfel do bitcoina

Płatności przy pomocy kryptowalut stają się coraz popularniejsze. Ich zaletą jest duża wygoda oraz całkowita dyskrecja wynikająca ze zdecentralizowanego systemu w jakim funkcjonują kryptowaluty. Aby korzystane z tej metody było w pełni bezpieczne, warto zastanowić się nad wyborem optymalnego portfela dostosowanego do naszych potrzeb. Jaki portfel do Bitcoina okaże się najlepszy? To zależy od indywidualnych oczekiwań.

Jaki portfel do bitcoina wybrać?

Obecnie wyróżniamy dwie grupy osób korzystających z bitcoina. Pierwsza grupa to inwestorzy, którzy dokonują zakupu kryptowaluty z myślą o długoterminowym zysku wynikającym ze wzrostu jej ceny. Dla takich osób najważniejszym czynnikiem jest bezpieczeństwo.

Deweloperzy programów kryptowalutowych robią wszystko, aby zagwarantować uczestnikom największy poziom bezpieczeństwa. Mimo to, wciąż dochodzi do ataków hackerskich. Bardzo często nie udaje się schwytać osób stojących za takim atakiem. W rezultacie, bitcoiny zgromadzone w portfelu dotkniętym atakiem przepadają bezpowrotnie.

Druga grupa osób to użytkownicy, którzy regularnie wykorzystują kryptowaluty do codziennych płatności w sklepach internetowych i serwisach usługowych. Coraz częściej możemy także spotkać lokale naziemne, które umożliwiają płatność walutą cyfrową. Jaki portfel do Bitcoina będzie najlepszy w takiej sytuacji?

Tutaj decydującym czynnikiem jest funkcjonalność i możliwość szybkiego przeprowadzenia płatności. Istnieje kilka rodzajów portfeli do Bitcoina. Wybór portfela zależy od Twoich potrzeb i od tego, w jaki sposób zamierzasz wykorzystać bitcoina.

Zewnętrzne portfele internetowe

Najczęściej wybieraną opcja wciąż są portfele internetowe, którymi zarządza zewnętrzny serwer. Bez wątpienia jest to jedna z najwygodniejszych opcji, która pozwala na przeprowadzanie szybkich płatności za pośrednictwem kryptowalut.

Niestety, takie portfele są również najczęstszym celem ataków hackerskich ze względu na wartość magazynowanych tu kryptowalut. Oddając swoje Bitcoiny w ręce portfela internetowego przekazujesz odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo na osoby, które zarządzają taką platformą i dbają o jej ochronę.

Ataki na internetowe portfele do bitcoina zdarzają się niemal każdego dnia. Bezpieczeństwo Twoich kryptowalut zależy zatem od stopnia zabezpieczeń. Decydując się na ten wybór warto odwiedzić oficjalną stronę Bitcoina, na której możemy znaleźć rekomendowane portfele. Ważnym wyznacznikiem jest staż danego portfela na rynku.

Jeśli dany portfel internetowy działa bez zarzutu od kilku lat, dobrze świadczy to o poziome zabezpieczeń. Jaki portfel do Bitcoina jest najbardziej ceniony? Jednym z najpopularniejszych jest Coin.space dostępny w polskiej wersji językowej.

jaki portfel do bitcoina wybrać

Komu warto polecić portfel internetowy? To idealna opcja dla wszystkich osób, którzy regularnie dokonują płatności przy pomocy kryptowalut, a jednocześnie, dysponują stosunkowo niewielkimi kwotami. Jeżeli wartość Twoich kryptowalut jest znaczna, warto pomyśleć o nieco bezpieczniejszym sposobie przechowywania Bitcoina.

Portfele komputerowe i mobilne

Kolejną propozycją są portfele, które wykorzystują oprogramowanie zainstalowane na Twoim komputerze lub urządzeniu mobilnym. W tej sytuacji, bezpieczeństwo Twoich środków zależy w głównej mierze od Ciebie. Duże znaczenie ma dobry jakościowo antywirus oraz regularne aktualizacje oprogramowania chroniącego Twoje urządzenie przed atakami. Propozycja portfela komputerowego jest nieco mniej funkcjonalna i wiąże się z dłuższym czasem przeprowadzania płatności.

Alternatywą są niezwykle popularne portfele mobilne. Korzysta z nich coraz więcej ludzi, szczególnie w krajach, w których pojawia się coraz więcej sklepów i lokali obsługujących płatność walutami cyfrowymi. Wystarczy szybkie zeskanowanie kodu QR z ekranu urządzenia mobilnego, aby przeprowadzić taką transakcję. Instalowanie tego typu portfeli jest stosunkowo proste i nie powinno sprawić większych trudności także osobom nie posiadającym rozległych umiejętności technicznych.

Dla kogo jest ta propozycja? Przede wszystkim dla osób, które wiedzą jak zadbać o bezpieczeństwo swojego komputera oraz urządzenia mobilnego. Jeśli umiesz zadbać o należytą ochronę, kryptowaluta będzie tu bezpieczna. Jaki portfel do Bitcoina cieszy się największym zainteresowaniem w tym obszarze? Przede wszystkim bardzo funkcjonalny i bezpieczny portfel Electrum na komputery i laptopy. Z portfeli mobilnych na uwagę zasługuje BreadWallet.

Przenośny portfel do bitcoina

Dwie pierwsze propozycje były adresowane głównie do osób, które stawiają jednak na częste płatności przy pomocy bitcoina. Czas na idealną opcję dla wszystkich osób, którzy traktują wymianę kryptowalut jako inwestycje.

Najbezpieczniejszym sposobem przechowywania walut cyfrowych w takiej sytuacji będzie przenośny portfel sprzętowy USB. To stosunkowo młody wynalazek, który jest adresowany do wszystkich ludzi ceniących sobie maksymalne bezpieczeństwo. Jeśli wartość Twoich kryptowalut jest bardzo duża, nie znajdziesz obecnie lepszego sposobu na przechowywanie tokenów.

Portfel sprzętowy współpracuje z dedykowaną aplikacją i pozwala na łatwe zarządzanie posiadanymi kryptowalutami. Urządzenie działa jak nośnik USB. Możemy go zatem podłączyć do komputera, a także do urządzenia mobilnego przy pomocy dołączonego kabla. Co więcej, Twoje urządzenie jest chronione kodem PIN.

Nie ma możliwości, że ktoś obcy skorzysta z nośnika w celu uzyskania dostępu do Twoich kryptowalut. Na pytanie o to, jaki portfel do Bitcoina w formie urządzenia przenośnego jest najlepszy, większość użytkowników wskaże urządzenie Ledger Nano S. Jest on bardzo wygodny i pozwala na przechowywanie 20 różnych kryptowalut. Jest to jednak nieco kosztowna inwestycja. Na zakup przenośnego portfela trzeba wydać kilkaset złotych.

Papierowy portfel inwestycyjny

Mamy jeszcze jedną opcją, którą na pewno warto opisać kilkoma słowami. Nie jest to co prawda portfel w znaczeniu sensu stricte, ale wybór ten zainteresuje wielu inwestorów. Twoje bitcoiny posiadają wyznaczony, indywidualny kod dostępu. Istnieją platformy, które pozwalają wydrukować potwierdzenie zdeponowanych środków.

W ten sposób uzyskujesz coś w rodzaju papieru wartościowego, który świadczy o posiadanych przez Ciebie bitcoinach. Bez tego dokumentu, nigdy nie uzyska dostępu do posiadanych przez Ciebie środków. Jest to zatem najbezpieczniejszy sposób, który przyda się osobom planującym pojedynczą, dużą inwestycję w bitcoiny.

portfel do bitcoina papierowy

Jaki portfel do bitcoina i innych kryptowalut?

Jest to pytanie, które zadaje sobie wielu właścicieli aktywów kryptograficznych. Portfel to miejsce, w którym są one przechowywane. Problem polega na tym, że wszystich kryptowalut nie da się przechowywać w jednym portfelu. Dla przykładu: jeśli zakupimy pięć różnych kryptowalut, będzie je trzeba umieścić w pięciu różnych portfelach.

Wyjątkiem od tej reguły są tokeny. Tokeny to kryptowaluty oparte na działającym już łańcuchu bloków. Jedną z nich jest na przykład Ethereum. Nazywane są tokenami, ponieważ nie posiadają własnego łańcucha bloków. Tokeny można trzymać na portfelach głównych. Na portfelu do Ethereum (My Ether Wallet) możesz trzymać około 500 tokenów opartych o blockchain ETH.

Istnieją też portfele powalające na użytkowanie różnych kryptowalut. Jest to swoisty mix różnego oprogramowania zgromadzonego w jednym miejscu. Tak działają na przykład portfele sprzętowe.

Powinieneś już wiedzieć jaki portfel do bitcoina wybrać

Czas na krótkie podsumowanie. Wiemy już, czym charakteryzują się poszczególne metody przechowywania kryptowalut. Jaki portfel do Bitcoina należy wybrać? Jeśli często dokonujesz płatności i nie przechowujesz tokenów o dużej wartości, najlepszym wyborem będzie portfel internetowy lub mobilny.

Gdy jesteś inwestorem, który z opcji płatności korzysta od czasu do czasu, lepszym rozwiązaniem może być portfel na Twoim komputerze. Jeśli zależy Ci wyłącznie na bezpieczeństwie Twoich inwestycji, najbezpieczniejszym i najlepszym sposobem przechowywania Bitcoina jest specjalistyczny portfel przenośny o działaniu zbliżonym do Pendriva.

Portfele do bitcoina i kryptowalut dzielimy w sposób następujący:

  • mobilne  – np. Mycellium,
  • internetowe – np. www.blockchain.com,
  • sprzętowe – np. Trezor, Ledger Nano S,
  • pulpitowe (dedykowane użytkownikom komputerów stacjonarnych) – dzielimy je na pełne (np. Bitcoin Core) oraz lekkie (Electrum);
  • generatory portfeli papierowych – np. Bitadress.org

Pierwsze z wymienionych, mobilne najczęściej występują jako aplikacje na tablety i smartfony. Internetowe dedykowane są do korzystania stronom internetowym. Sprzętowe są jedną z bezpieczniejszych opcji za sprawą fizycznego urządzenia USB.

Portfele pulpitowe pełne zachowują na komputerze kompletny łańcuch bloków. Ich wadą jest fakt, że pochłaniają znaczną ilość pamięci komputera. To właśnie różnie je od portfeli pulitowych lekkich, które wszystkie potrzebne dane magazynują w chmurze. Portfele offline umożliwiają komfortowe przechowywanie kryptowalut bez dostępu do internetu.