Kopanie Bitcoinów na laptopie – Czy jest to możliwe?

kopanie bitcoinów na laptopie

Liczne fora internetowe poświęcone tematyce walut wirtualnych zasypywane są wieloma pytaniami związanymi z wydobyciem popularnych kryptowalut. Jednym z powtarzających się wątków jest kopanie Bitcoinów na laptopie oraz urządzeniach mobilnych. Czy takie działanie jest możliwe? Jak najbardziej.

 

Inną kwestią jest natomiast opłacalność takiego przedsięwzięcia. Aby samodzielnie odpowiedzieć sobie na pytanie czy taka forma wydobycia ma sens, warto dowiedzieć się więcej na temat samej techniki kopania kryptowalut.

 

🡆 Najbezpieczniejszy Portfel

 

 

Kopanie Bitcoina na laptopie – Kilka słów wstępu

Wydobywanie to pierwotna forma pozyskiwania kryptowalut. Użytkownicy, którzy z projektem byli związani od samego początku, pamiętają czasy gdy ze stosunkowo słabym komputerem można było pokusić się o skuteczne kopanie Bitcoina.

 

Oczywiście w tamtym okresie był on niewiele warty. Osoby myślące o zyskach w perspektywie długoterminowej, na kopaniu BTC w pierwszym okresie działalności projektu mogły zostać milionerami bez większego wysiłku. Wtedy, nawet kopanie Bitcoinów na laptopie mogło się okazać niezwykle opłacalnym interesem.

 

Teraz jednaj jest tu dużo trudniejsze. Musimy bowiem uwzględnić zmienne realia. Przede wszystkim, nakład Bitcoina od samego początku został ograniczony do 21 milionów tokenów. Do tej pory wydobyto już ponad 75% pełnego nakładu. Im bliżej końca, tym mniejsze nagrody za odkrycie nowego bloku.

 

Co więcej, zmienny algorytm nagradza obecnie użytkowników z najlepszym sprzętem. Aby uświadomić sobie, że kopanie Bitcoinów na laptopie na chwilę obecną nie należy do lukratywnych zajęć, wystarczy poświęcić chwilę na zapoznanie się ze specyfiką kopania kryptowalut.

 

Przeczytaj artykuł powiązany: https://bitcoinset.pl/jak-kopac-bitcoiny/

 

 

Czy jest możliwe kopanie kryptowalut na laptopie?

Bitcoin to kryptowaluta wydobywana według algorytmu konsensusu Proof of Work. Użytkownicy dobrowolnie udostępniają swoją moc obliczeniową na potrzeby sieci blockchain, w której funkcjonuje BTC. Moc jest wykorzystywana do realizowania transakcji oraz prowadzenia czegoś w rodzaju księgi rachunkowej.

 

Ponadto, moc obliczeniowa z wielu komputerów może być wykorzystywana do rozwiązywania ważnych zagadnień logicznych, a także do analizowania bazy danych big data. Pozyskane w ten sposób informacje są bezcenne np. dla dużych koncernów produkcyjnych, które mogą stworzyć lepszy plan marketingowy znając preferencje swojej grupy docelowej.

 

🡆 Giełda BEZ Weryfikacji

 

Rok dla nowoczesnej technologii to bardzo dużo. Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz wydajniejszych podzespołów dla naszego komputera. Co za tym idzie, algorytm decydujący o wydobyciu Bitcoina musiał być z biegiem czasu zmieniany.

 

Proof of Work

Komputery, które w 2009 roku były super nowoczesne i mogły wydobywać znaczące ilości tokenów, dziś należą już do grona staruszków o zerowych możliwościach wydobywczych. Z biegiem czasu, algorytm Proof of Work premiuje przede wszystkim górników dysponujących potężną mocą obliczeniową.

 

Już w tym momencie możesz się domyślać, że kopanie Bitcoinów na laptopie nie okaże się specjalnie dochodowe. Szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę wykorzystywane obecnie w tym celu podzespoły.

 

Profesjonalna koparka kontra laptop

Zaawansowani górnicy wykorzystują tzw. koparki do bitcoina. W praktyce to bardzo rozbudowane komputery stworzone z podzespołów o najlepszej specyfice pracy w aspekcie wydobycia.

kopanie bitcoina na laptopie koparki

Profesjonalna koparka może składać się z kilku kart graficznych najnowszej generacji, dysponować kilkoma procesorami, a także ogromnymi zasobami pamięci RAM. Takie maszyny mają dzisiaj szanse przynosić realny dochód górnikom.

 

Warto jednak wspomnieć, że nawet najnowocześniejsze koparki oparte na kartach graficznych uzyskują średnią wydajność w przypadku Bitcoina, którego nakład powoli się wyczerpuje. W związku z tym, minerzy powoli przestawiają się na inne waluty wirtualne.

 

Nawet najnowocześniejszy laptop będzie odbiegał parametrami od koparek. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca, w urządzeniu przenośnym nie można umieścić tych samych podzespołów co w zaawansowanej koparce.

 

A zatem, czy kopanie Bitcoinów na laptopie ma jakikolwiek sens? No cóż, może przy pomocy super nowoczesnego laptopa uda Ci się odkryć nowy blok i wydobyć Bitcoiny. W tym celu potrzebne będzie mnóstwo czasu oraz dużo szczęścia. Może się okazać, że dużo więcej zarobisz na wydobywaniu innych kryptowalut o przyzwoitej wartości.

 

Kopanie Bitcoinów na laptopie jest mało efektywne

Sam algorytm faworyzujący nowoczesne koparki to nie jedyny mankament, który musimy uwzględnić w kontekście wydobywana kryptowalut. Coraz więcej specjalistów zauważa na inną wadę związaną z kopaniem Bitcoina, a mianowicie, potężne zużycie energii elektrycznej.

 

🡆 Przetestuj Bezpłatnie Bota do Kryptowalut

 

Nowoczesne komputery zmuszone do pracy na pełnych obrotach generują spore obroty. A musimy pamiętać, że algorytm faworyzuje także tych użytkowników, którzy kąpią bez przerwy. Nie trzeba dodawać, że taki tryb pracy ma opłakane skutki dla żywotności podzespołów. Mogłoby się okazać, że kopanie Bitcoinów na laptopie wcześniej zakończyłoby się zniszczeniem urządzenia niż wydobyciem nowego bloku.

 

Wydobywanie BTC na słabszym sprzęcie

Czy użytkownicy, których nie stać na potężne koparki muszą pożegnać się z myślą o kopaniu Bitcoinów na słabszym sprzęcie? Niestety tak. Istnieje jednak korzystna alternatywa dla wydobywania BTC.

 

Algorytm Proof of Work od wielu lat jest krytykowany za ogromne zużycie energii oraz faworyzowanie użytkowników o największej mocy obliczeniowej. Wiele platform blockchain stworzyło zatem tokeny wydobywane na innowacyjnym konsensusie Proof of Stake.

 

Każdy użytkownik, nawet przy słabym sprzęcie, może zdeponować na swoim portfelu kryptowalutowym określoną liczbę tokenów potrzebną od uruchomienia nowego węzła. Jest on wykorzystywany do porządkowania, sprawdzania i weryfikowania płatności.

 

W zamian za to, użytkownik otrzymuje nagrody w postaci wydobywanych tokenów. Algorytm może nieco faworyzować górników z większymi zasobami w portfelu, choć niektóre projekty skutecznie wyeliminowały ten problem i wszystkich użytkowników traktują na równych warunkach. W związku z tym, kopanie Bitcoinów na laptopie nie jest najlepszym pomysłem gdy możemy skorzystać z lepszych alternatyw.

 

Czy warto kopać bitcoina na laptopie lub urządzeniu mobilnym?

Jeśli interesuje Cię realny zysk, laptop lub urządzenie mobilne nie zagwarantuje Ci dobrych rezultatów przy konsensusie Proof of Work. Aby uzyskać oczekiwane wyniki potrzebny jest tutaj naprawdę mocny sprzęt.

mobilne kopanie BTC na laptopie

Najbardziej opłacalne jest wydobycie przy pomocy drogich koparek stworzonych specjalnie z myślą o kopaniu konkretnych walut wirtualnych. Możesz jednak wykorzystać zwykły portfel bitoinowy by wydobywać za pomocą algorytmu Proof of Stake.

 

Nie wymaga on dużej mocy obliczeniowej. Użytkownik musi posiadać jedynie określoną walutę wirtualną by uruchomić własny węzeł biorący udział w porządkowaniu płatności. Aktualnie, kopanie Bitcoina nawet przy nowym sprzęcie jest średnio opłacalne ze względu na ograniczony nakład oraz na coraz bardziej rygorystyczny algorytm wydobycia.