Koparki do bitcoina – Przegląd najpopularniejszych urządzeń

koparki do bitcoina

Z 21 milionów jednostek, do wykopania pozostało już niecałe 4 miliony. Dostępna pula tokenów kurczy się z dnia na dzień, ale wysokie notowania BTC sprawiają, że wciąż nie brakuje osób, które planują zostać górnikami. Aby wydobywanie kryptowaluty było efektywne i opłacalne, potrzebne są specjalistyczne koparki do bitcoina dysponujące olbrzymią mocą obliczeniową. Prym w tym względzie wiodą układy graficzne ASIC. Sprawdźmy w jaki sposób wybrać koparki stworzone z myślą o wydobyciu bitcoina. Czy zajęcie wirtualnego górnika wciąż jest opłacalne?

Koparki do Bitcoina – jaki model jest najlepszy?

Zacznijmy od podstaw i omówmy podstawowe kwestie techniczne związane z kopaniem bitcoina. BTC to największa kryptowaluta służąca do przeprowadzania zdecentralizowanych i anonimowych płatności bez pośredników i nadzoru finansowego. Zobacz regulacje prawne bitcoina w Polsce i na świecie.

Wydobywanie BTC

Przeprowadzane transakcje wciąż wymagają jednak weryfikowania i sprawdzania. Tym zajmuje się sztab górników udostępniających swoje koparki do bitcoina. Bitcoin działa w sposób bezpośredni. Minerzy wykorzystują sieć peer-to-peer i dzielą się swoją mocą obliczeniową. Ta jest wykorzystywana do weryfikowania i finalizowania płatności. Kopiąc kryptowalutę, minerzy tworzą łańcuch bloków, czyli bazę danych w której zapisywane są poszczególne transakcje.

Najbezpieczniejszy portfel

Na wstępie należy przypomnieć o kilku czynnikach, które mają wpływ przy wyborze koparki. Przede wszystkim, globalna ilość BTC została mocno ograniczona. Do wydobycia zostało niecałe 4 miliony jednostek. Im mniejsza podaż, tym większa moc obliczeniowa potrzebna do stworzenia nowego bloku.

Nagrodą za pojedynczy blok jest 12,5 bitcoina, ale już niebawem kwota zostanie zmniejszona o połowę. Należy również pamiętać, że na opłacalność całego przedsięwzięcia wpływa pobór energii elektrycznej. Koparki do bitcoina powinny być jak najbardziej energooszczędne. W innym razie, większa część wydobytych coinów zostanie przeznaczona na opłacenie rachunku za prąd. Wydobyte możesz przechowywać na portfelu do bitcoina.

Koparki do Bitcoina to mocne komputery

Do wydobywania kryptowalut potrzebne są układy dysponujące odpowiednio dużą mocą obliczeniową. Coraz większą popularność zdobywają miniaturowe koparki USB, które są korzystne ze względu na dużą energooszczędność. W kontekście kopania BTC jest to jednak bardzo słaby wybór. Moc obliczeniowa takich koparek jest niewielka i skutecznie zmniejsza szanse na wydobycie bloków. Takie rozwiązania są lepsze w przypadku nowych kryptowalut o bardzo dużej podaży.

Zwykle, sercem każdej koparki do bitcoina jest mikrochip ASIC. Układ ten posiada ogromną moc obliczeniową, która doskonale sprawdza się w przypadku kopania kryptowalut. Duże znacznie ma jednak sam producent oraz ewentualne modyfikacje modelu. Np. niektóre modele dysponują dużą mocą, ale ze względu na obowiązujące algorytmy, nie mogą być efektywnie wykorzystana do kopania tylko coinów BTC.

Używane urządzenia

Zanim przejdziemy do wymieniania konkretnych producentów i modeli, kilka słów na temat koparek używanych. Czy jest sens decydować się na taki zakup? Od strony finansowej na pewno, bo koszty są dużo niższe niż w przypadku nowych modeli. W praktyce jednak, kupno dobrej używki często graniczy z cudem.

Giełda BEZ Weryfikacji

Charakterystyka pracy przy wydobyciu sprawia, że żywotność koparki do bitcoina zostaje drastycznie skrócona. Istnieje zatem spore ryzyko, że kupimy wyeksploatowany układ, który dysponuje mniejszą mocą, a dodatkowo posłuży nam stosunkowo krótko.

Uznani producenci koparek

Jeśli chodzi o dostawcę układów wykorzystywanych w koparkach do bitcoina, prym niezmiennie wiedzie ASIC, który jest podstawą ogromnej większości dostępnych modeli. Decydując się na zakup specjalistycznej koparki masz dwa wyjścia: Możesz wybrać prywatnego dostawcę, który samodzielnie montuje sprzęt z uwzględnieniem algorytmów wydobycia.

Możesz również pokusić się na zakup modelu uznanego producenta, ale tutaj należy mieć na uwadze stosunkowo niską dostępność. Na rynku przede wszystkim dwie firmy cieszą się należną renomą.

Sprawdź artykuł powiązany: https://bitcoinset.pl/jak-kopac-bitcoiny/

Bitmain

Pierwszą z nich jest firma Bitmain. To niekwestionowany lider na rynku, który w oparciu o podzespoły ASIC buduje coraz nowocześniejsze koparki do Bitcoina. Producent działa od 2013 roku i s zasadzie stał się synonimem urządzeń do wydobywania kryptowalut. Słynnym produktem tego dostawcy jest seria układów Antminer najczęściej wybierana przez osoby trudniące się wirtualnym górnictwem. Uznana renoma ma jednak swoją cenę.

Halong Mining

Wymieniając cenionych w branży producentów należy także wymienić Halong Mining. To stosunkowo młoda firma, która działa na rynku od roku 2017. Do swoich modeli również wykorzystuje głównie podzespoły ASIC. To twórca innowacyjnej serii Dragonmint, która pod wieloma względami okazała się konkurencyjna dla dotąd niezagrożonych koparek Bitmain.

Oczywiście na rynku działa znacznie większa liczba producentów, ale biorąc pod uwagę efektywność, stosunek jakości do ceny oraz ogólną renomę, mało kto może równać się z wyżej wymienionymi firmami Bitmain oraz Halong Mining. Przynajmniej jeśli chodzi o koparki do bitcoina.

Skuteczny bot giełdowy

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku wydobywania mniej popularnych kryptowalut gdzie obowiązują inne algorytmy decydujące o efektywności pracy.

Najpopularniejsze koparki do bitcoina

W naszym zestawieniu postanowiliśmy wymienić trzy koparki do Bitcoina, które pośród społeczności górników cieszą się największym zainteresowaniem. Pod uwagę wzięliśmy przede wszystkim współczynnik TH/s, który określa efektywność danego układu. Oto nasza lista top 3:

Antminer R4

Bez wątpienia jedna z lepszych propozycji dla osób, które chcą dysponować specjalistycznym sprzętem bez konieczności wydawania fortuny. Za około 4 tysiące złotych możesz nabyć bardzo wydajny produkt, który odznacza się współczynnikiem 8,6 TH/s. Biorąc pod uwagę cenę, jest to wynik rewelacyjny. Zaletami jest stosunkowo cicha i energooszczędna praca.

koparki do bitcoina antminer r4
Koparka Antminer r4

Antminer S9

Kolejny model od Bitmain. Ta propozycja jest kierowana do osób, które bardzo poważnie myślą o zarabianiu pieniędzy na wydobywaniu Bitcoina. To jedna z wydajniejszych koparek, która osiąga hashrate na poziomie 14 TH/s. Przy bardzo dużej mocy obliczeniowej, urządzenie działa stosunkowo cicho i nie pobiera drastycznie dużo prądu. Tutaj wadą będzie jednak zaporowa cena, która przekroczy możliwości wielu „domowych” górników. Za model tej koparki trzeba bowiem zapłacić około kilkunastu tysięcy złotych.

koparki do bitcoina antminer s9

Koparka Antminer S9

Dragonmint 16T

Model od Halong Mining, który pozwolił przerwać hegemonię firmy Bitmain na rynku. Koparka błyskawicznie zdobyła uznanie górników, a jej nazwa jest nieprzypadkowa. Układ osiąga hashrate na poziomie 16 TH/s, co czyni ją jedną z najlepszych koparek do Bitcoina uwzględniając stosunek ceny do jakości. Jest ona tańsza od Antminer 9, ale wciąż musimy być przygotowani na wydatek rzędu około 10 tysięcy złotych.

koparki di bitcoina dragon mint
Koparka Dragon Mint

Gdzie i za ile możesz kupić koparkę BTC?

Istnieje kilka źródeł kupowania koparek BTC. Układ możemy zamówić bezpośrednio na stronie internetowej producenta, ale to oczywiście wiąże się z wysokimi kosztami transportu oraz czasem oczekiwania. Są osoby, które zajmują się sprowadzaniem znanych modeli, dzięki czemu, można je kupić na popularnych portalach aukcyjnych. Płatności możesz dokonać w BTC. Zobacz jak kupić bitcoina. Ponownie przestrzegamy przed używkami. To kupowanie kota w worku.

Nigdy nie masz pewności jaką moc posiada koparka z drugiej ręki oraz ile jeszcze podziała. Minusem specjalistycznych koparek jest oczywiście ich cena. Za najpopularniejsze modele osiągające wysoki hashrate zapłacimy nawet kilkanaście tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę wartość kryptowaluty oraz wielkość bloku, zakup koparki do bitcoina niestety nie zwraca się już po pierwszym wydobyciu bloku.

Nie da się oszacować kiedy to nastąpi oraz ile energii elektrycznej będzie do tego potrzebne. W Internecie możemy napotkać specjalne kalkulatory wydobycia, które określają właściwości całego układu, koszty wydobywania oraz przybliżony czas potrzebny do wykopania BTC. Warto zapoznać się z tym narzędziem przed wyborem koparki.