Najlepsza giełda Bitcoin – Jakie elementy powinna posiadać ?

giełda bitcoin

Duże wzrosty wartości Bitcoina w ostatnich miesiącach ponownie ożywiły dyskusję na temat inwestowania w kryptowaluty na giełdzie. To bardzo rozległy temat, który wymaga wielu dni by zgłębić wiedzę potrzebną do zawierania intratnych transakcji. Niewątpliwie warto poznać najważniejsze zasady, by stwierdzić, czy ten temat rzeczywiście jest dla nas. Sprawdźmy, jak działa giełda Bitcoin oraz o czym powinni pamiętać inwestorzy.

 

 

🡆 Giełda BEZ Weryfikacji

 

 

Giełda Bitcoin – najważniejsze informacje dla inwestorów

W sieci możemy natracić na coraz większą liczbę giełd kryptowalutowych. Podobne serwisy tworzą środowisko, w którym kupiec i sprzedawca mogą sfinalizować transakcję. Na giełdzie spotkamy się z ogromną liczbą par kryptowalutowych. Handel działa na innej zasadzie niż wymiana waluty w kantorze.

 

Weźmy przykładową parę BTC/ETH. Oferuje nam ona możliwość sprzedaży lub kupna Bitcoina, a walutą wymienną będzie tu oczywiście Ethereum. Sprzedawca wystawia swoją ofertę z interesującą go ceną. Kupiec może ją od razu zaakceptować lub wystawić zlecenie oczekujące po niższej cenie, wierząc w to, że znajdzie się inny sprzedawca oferujący korzystniejsze warunki.

 

Transakcje odbywają się zatem pomiędzy dwoma użytkownikami giełdy. Serwis posiada opłaty transakcyjne, które muszą ponieść inwestorzy. Zazwyczaj, wahają się one między 0,01% a 0,5%. wartości transakcji.

 

Dodatkowe prowizje mogą się również pojawić przy wpłacie i wypłacie środków. Istnieją też giełdy Bitcoin oferujące handel kontraktami. W tym przypadku, inwestor nie staje się właścicielem wirtualnej waluty. Kupuje jedynie kontrakty, które zakładają, czy cena instrumentu wzrośnie lub spadnie. Na takich zasadach opiera się rynek Forex.

 

Zdecentralizowana i scentralizowana giełda Bitcoin

W podstawowej wizji kryptowalut spotkamy się z pojęciem zdecentralizowanego środka płatniczego, który nie ma nad sobą nadzoru finansowego i zapewnia użytkownikom dyskretne płatności.

 

Także giełda Bitcoin może być zdecentralizowana lub scentralizowana. Czym różnią się poszczególne giełdy i którą z nich powinieneś wybrać?

 

Scentralizowana

Jest zarządzana przez jednego właściciela od którego wszystko zależy. Bitcoiny są zdeponowane na należących do niego portfelach. Podlega międzynarodowym regulacjom i weryfikuje dane osobowe swoich klientów.

 

Proces weryfikacji wymaga załączenia skanu dokumentu tożsamości, a także zrobienie naszego zdjęcia z tym dokumentem. To część procedury KYC (Know Your Customer). Zaletą tego wyboru jest możliwość korzystania z walut fiducjarnych, takich jak: Dolar Amerykański, Euro czy Złoty.

 

Zdecentralizowana

Bitcoiny są zdeponowane na portfelach użytkowników. Jest to platforma założona w technologii blockchain, która nie podlega regulacjom i jest niezależna od jakiegokolwiek nadzoru finansowego. Taka „samowolka” ma swoje plusy.

 

Klienci nie muszą weryfikować swoich danych osobowych i mogą liczyć na pełną dyskrecję. Minusem jest brak walut fiducjarnych. Innymi słowy, musisz już posiadać inne kryptowaluty by rozpocząć handel na zdecentralizowanej giełdzie.

 

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z kryptowalutami, musisz wybrać giełdę scentralizowaną. Umożliwi Ci ona wpłatę waluty fiducjarnej i zakup pierwszych Bitcoinów. Jeśli posiadasz Bitcoiny na portfelu, możesz wybrać giełdę zdecentralizowaną.

 

 

🡆 Najbezpieczniejszy Portfel

 

 

Jak wybrać giełdę Bitcoin?

To kolejny temat rzeka, który ciężko poruszyć w kilku słowach. Giełdy kryptowalutowe znacząco różnią się stopniem zaawansowania oraz jakością usług. Wyróżniamy kilka istotnych czynników, które decydują o tym, czy dana giełda Bitcoin spełni nasze oczekiwania:

 

  • Płynność – absolutna podstawa. O płynności decydują użytkownicy, którzy tworzą oczekujące zlecenia sprzedaży i kupna Bitcoina. Giełdy z mniejszą liczbą użytkowników automatycznie oferują gorszą płynność co utrudnia lub uniemożliwia handel.
  • Pary kryptowalutowe – musisz sprawdzić, czy wybrana przez Ciebie platforma obsługuję kupno i sprzedaż interesujących Cię tokenów oraz jakie są dostępne opcje wymiany.
  • Opłaty transakcyjne – jak duże koszty musisz ponieść by korzystać z giełdy? Liczne platformy mają swoje waluty wirtualne służące do opłacania transakcji wewnętrznych co pozwala obniżyć prowizję. Przykładem jest najlepsza obecnie giełda Binance. Warto także spojrzeć, jakie prowizje dotyczą wpłat oraz wypłat.

giełda bitcoin binance
Strona startowa bitcoinowej giełdy Binance

 

  • Wygoda i funkcjonalność – tutaj zaliczymy dostępne wersje językowe, oprogramowanie platformy transakcyjnej, a także ogólny wygląd serwisu.
  • Bezpieczeństwo – jakie systemy zabezpieczeń wykorzystuje giełda? Czy portfele bitcoinowe klientów spełniają normy bezpieczeństwa? Czy w przeszłości zdarzały się ataki na giełdę? Aby odpowiedzieć sobie na te pytania, musisz sprawdzić kolejny czynnik.
  • Opinie i recenzje klientów – prawdziwą skarbnicą informacji na temat każdej giełdy Bitcoin są opinie jej klientów. Z nich dowiesz się o wszystkich zaletach i wadach platformy.

 

Wybór właściwej giełdy Bitcoin to bardzo trudne zadanie. Szczególnie, że konkurencja na rynku jest ogromna. Rankingi giełd kryptowalut wysoko notują następujące marki: Binance, Coinbase, Kraken, Huobi Global, KuCoin oraz Bitfinex.

 

Każda z nich może pochwalić się milionami klientów oraz wysoką płynnością. Taka giełda Bitcoin powinna bez trudu sprostać Twoim oczekiwaniom.

 


🡆 Przetestuj Bezpłatnie Bota do Kryptowalut

 

 

Kiedy inwestować w Bitcoina na giełdzie?

Mnóstwo początkujących inwestorów powiela podstawowe błędy. Warto posłużyć się tutaj bardzo mądrym cytatem Warrena Buffeta, jednego z największych inwestorów w dziejach:

Bój się gdy inni są chciwi, bądź chciwy gdy inni się boją

To porzekadło sprawdza się w kryptowalutach. Imponujące zyski trwają do pewnego momentu. Duże zainteresowanie winduje cenę, a następnie, inwestorzy zadowoleni z poziomu zysków rozpoczynają masową wyprzedaż swoich tokenów. To sprawia, że notowania zaczynają lecieć na łeb na szyję.

 

Sztuką jest kupić tanio i sprzedać drogo. Dołki cenowe to optymalny moment by zainteresować się kupnem kryptowalut w oczekiwaniu na wzrosty. Giełda Bitcoin może Cię szybko rozczarować, gdy zaczniesz inwestować na fali popularności.

 

giełda akcji
Klasyczna giełda akcji

Pod koniec 2017 roku zainteresowanie sięgało zenitu, kolejni inwestorzy kupowali Bitcoina, a notowania osiągały kolejne rekordy. Zakończyło się największym załamaniem rynku kryptowalut w historii. Dopiero po kilkunastu miesiącach notowania ponownie zaczęły piąć się w górę.

 

W jaki sposób inwestować w Bitcoin?

W sieci możemy spotkać coraz popularniejsze tematy w stylu: Powody, dla których Bitcoin osiągnie wartość miliona dolarów. Specjaliści wskazują tu na ograniczoną liczbę tokenów i deflacyjny charakter, który będzie podbijał popyt przy coraz mniejszej podaży.

 

Czy BTC faktycznie osiągnie milion? Z takimi stwierdzeniami bylibyśmy wyjątkowo ostrożni. Jest jednak bardzo prawdopodobne, że w przyszłości osiągnie rekordowe pułapy. W związku z tym, giełda Bitcoin może nam teraz służyć do przemyślanych transakcji długoterminowych.

 

Wybierasz daną walutę wirtualną, kupujesz określoną ilość, a następnie wypłacasz kupione tokeny do bezpiecznego portfela. Jeśli nie planujesz wykorzystywać waluty w codziennych płatnościach, wygeneruj klucz i stwórz paper wallet, który możesz schować w bezpiecznym miejscu.

 

Środki na papierowym portfelu są w 100% bezpieczne. Klucz możesz następnie wykorzystać w portfelu online i przelać waluty wirtualne na giełdę w celu ich sprzedaży po wyższej cenie.

 

O czym warto pamiętać?

Inwestowanie w Bitcoina jest dosyć ryzykowne i z całą pewnością wymaga dużej wiedzy. Nie nastawiaj się na to, że giełda Bitcoin od razu przyniesie Ci wielkie zyski.

 

Poświęć swój wolny czas by lepiej zrozumieć rynek, poznać różne platformy, a także sprawdzić inne kryptowaluty w niższych cenach, które w przyszłości mogą odnieść spektakularny sukces.

 

Wielu doświadczonych inwestorów zajmujących się kryptowalutami twierdzi, że obecnie warto skupiać się na perspektywicznych tokenach, które mają szanse pójść w ślady Bitcoina.