Portfele do bitcoina – Rodzaje i cechy – Poradnik dla początkujących

portfele do bitcoina

Portfele do bitcoina pozwalają na przechowywanie kryptowalut. Inwestując w ten rynek, warto zapoznać się także z niebezpieczeństwem, jaki on za sobą niesie. Może być to internetowa fake strona, która przy autoryzacji płatności za nieistniejącą rzecz nie tylko ukradnie nam pieniądze, ale także złamie szyfry do naszych zasobów.

Może być to atak hakerów, którzy włamią się do naszego sejfu, gdzie trzymane są nasze wirtualne pieniądze i bez zawahania zabiorą je, stawiając nas w sytuacji stratnych nawet o kilkaset tysięcy złotych.

Portfele do bitcoina

Warto pomyśleć o bezpieczeństwie, aby nie stać się z dnia na dzień bankrutem. O nasze bezpieczeństwo zadbają portfele do bitcoina. Działają one na takiej samej zasadzie, jak te w realnym świecie – przetrzymują zawartość naszej gotówki. Jednak czym właściwie jest taki portfel? Portfele do bitcoina to nic innego, jak przechowalnią Bitcoinów, czymś w rodzaju osobistego interfejsu, jak np. konto bankowe w jednym z zewnętrznych banków.

Bez portfela nie możemy zarządzać swoimi pieniędzmi, a więc nie mamy możliwości dokonywania płatności, odbierania nowych Bitcoinów oraz nie mamy jak przechowywać ich bezpiecznie, bez narażenia się na straty pieniężne.

Portfele do bitcoina są blokowane kluczami – kodami, które znane są tylko użytkownikowi posiadającemu dane konto. To dzięki nim pieniądze są w internetowym koncie bezpieczne, dlatego nie wolno podawać tajnych kodów osobom trzecim. Zazwyczaj takie portfele są aplikacjami lub stronami interetowymi, niekiedy także urządzeniem.

Papierowe

To forma zimnego portfela, gdzie wszelkie środki przechowywane są offline. To kartka papieru z wydrukowanym kluczem i hasłem bezpieczeństwa, drukowane w postaci QR kodów, ułatwiających dostęp i transfer kryptowalut. Jest on darmowy, jednak jego minusem jest fakt, że należy trzymać go w ukryciu i zamknięciu, aby nie dostały do niego dostępu osoby trzecie.

Istotne jest wykonanie kopii, na wypadek zaginięcia – rzeczy w postaci kartek papieru mają jednak tendencje do darcia się, zalania lub spalenia. Zobacz poradnik jak zrobić papierowy portfel do przechowywania bitcoina.

Sprzętowe

Portfel sprzętowy w postaci USB, wyglądem przypominający pendrive. Jest to fizyczne urządzenie, stworzone do przechowywania bitcoinów. Są bardzo bezpieczne, jednak ich niewątpliwym minusem jest fakt, że aby działały, muszą być podłączone do mobilnego urządzenia z portem USB. Nie zapłacimy nim w wielu placówkach, hotelach czy restauracjach.

W zależności od producenta, takie portfele do bitcoina mogą różnić się wyglądem, wielkością, szerokością, pojemnością, rodzajem zabezpieczeń czy dodatkowymi funkcjami. Są uważane także za najbezpieczniejsze świecie, a jedną z ich głównych wad (działanie tylko przy byciu podłączonym) bardzo łatwo przerobiły w zaletę – do portfela, który nie jest podłączony nie dostaną się hakerzy.

Jest idealny dla inwestycji długoterminowych. W przypadku zgubienia takiego urządzenia, możliwe jest wykonanie jego kopii zapasowej, a sam portfel zabezpieczony jest kodem PIN, uniemożliwiając odczytanie jego treści osobom trzecim.

portfele do bitcoina ledger nanoJako, że jest w obecnej chwili najpopularniejszy i najbezpieczniejszy, niekiedy brakuje ich na rynku, a oczekiwanie na dostanie go zajmuje nawet kilka tygodni! Przeczytaj recenzję portfela sprzętowego Ledger Nano S, który obecnie jest jednym z najbardziej popularnych urządzeń tego typu.

Gorące – Hot wallet’s

Gorące portfele u możliwiają przechowywanie bitcoinów na urządzeniach mobilnych podłączonych do internetu, takich jak komputer, tablet czy telefon. Nie są w 100% bezpieczne ze względu na dostęp przez sieć. Są wygodne, jednak najbardziej polecane do trzymania w nich tylko małej ilości bitcoinów, aby w razie ataku hakerów nie być stracić wszystkiego.

Giełdowe

Konta giełdowe posiadające funkcje portfeli. Są najmniej bezpieczne, służą tylko do bieżących operacji, krótkiego terminu przechowywania bitcoinów oraz do operacji niezbędnych przy używaniu giełdy.

Przeglądarkowe

Portfel przeglądarkowy jest idealny jeśli chodzi o mobilny dostęp. Jest dostępny wszędzie, gdzie mamy pod ręką urządzenie mobilne, a zawartość tych portfeli można zobaczyć na każdej przeglądarce internetowej. Ich ogromną wadą jest brak zapewnienia bezpieczeństwa przechowywanych bitcoinów, ponieważ to nie my mamy do nich klucz, a osoby trzecie.

Można w takim przypadku bardzo szybko utracić kontrolę nad środkami oraz paść ofiarą hakerów bądź nieuczciwych pracowników. Tutaj znajdziesz szczegółowy opis portfela przeglądarkowego blockchain.

Mobilne

Portfel mobilny występuje jako aplikacja na tablecie lub telefonie. Podobnie jak blik lub karta płatnicza zapisana w telefonie, umożliwia płacenie bitcoinem w sklepach, restauracjach, hotelach poprzez skanowanie kodu QR.

To niewiarygodnie prosty i mobilny sposób na dokonywanie płatności, a przecież oto w dobie internetu nam chodzi. Poziom bezpieczeństwa określany jest jako średni, jednak kiedy nie przechowujemy większej ilości bitcoinów, a chcemy płacić nimi tylko na bieżąco, to świetny sposób na wykorzystanie portfeli mobilnych.

portfele do bitcoina mobilne

Komputerowe

Portfel na komputerze jest jednym z najbezpieczniejszych do przechowywania bitcoinów. Nie są mobilne, ponieważ dostępne są tylko na komputerze gdzie zostały zainstalowane. Cechuje je niesamowite bezpieczeństwo, a kiedy jesteśmy użytkownikami laptopa, tak naprawdę problem ten przestaje mieć znaczenie. Dzielą się na pełne i lekkie.

Te pierwsze wyróżnia fakt, że przechowują cały łańcuch bloków zwany Blockchainem, więc ich synchronizacja zajmuje długi czas. Te drugie, lekkie, przechowują łańcuch bloków na serwerach, a nie na komputerze jak w przypadku portfeli pełnych. Czas synchronizacji jest krótki.

Portfele do bitcoina, a system operacyjny

Oprócz podziału na typy, portfele do bitcoina różnią się także aplikacjami na poszczególne systemy bądź urządzenia.

Portfel Mycelium

Na Androida, polecany portfel to Mycelium. Wyróżnia go łatwość w użytkowaniu, płaceniu i otrzymywaniu płatności. Można na nim tworzyć także bezproblemowo kopie zapasowej, ma małą zasobożerność i krótki czas synchronizacji procesów.

portfele do bitcoina mycelium

Jego bezpieczeństwo jest średnie, jednak wystarczające do przechowywania małych ilości bitcoinów na naszym telefonie lub tablecie z systemem Android. Inne portfele, godne uwagi to breadwallet (dostępny również na iPhonie), Bitcoin Wallet czy GreenBits, który oferuje portfel multipodpisowy.

Z kolei system operacyjny iOS oferuje nam, oprócz breadwalleta, który jest niekwestionowanym liderem tej kategorii, portfele do bitcoina na platformie EDGE, możliwej do wykorzystania również w wersji na Androida. Tworzy on samoczynnie kopie zapasowe, dzięki czemu nie musimy się martwić o nasze środki.

Portfel Electrum

Z kolei portfelem, który przeznaczony jest dla komputerów, to Electrum. Jest dostępny w wersji na Windowsa, Linuxa i Maca. Jest wsparciem dla niektórych portfeli sprzętowych oraz zapewnia bezpieczne przechowywanie Bitcoinów.

Inne portfele do bitcoina

  • Bitcoin Core (wysokie bezpieczeństwo)
  • Multibit (bezpieczeństwo średnie)
  • Armory (bezpieczeństwo wysokie)
  • Coinbase (bezpieczeństwo średnie)

Ich dostępność jest zróżnicowana – dostępne są na tablet/telefon/komputer.

Portfele do bitcoina i bezpieczeństwo

Portfele do bitcoina niestety posiadają jedną, podstawową, bardzo ważną wadę: można je okraść. Aby uniknąć sytuacji, w której zostaniemy bez pieniędzy, należy przede wszystkim zadbać o to, aby klucz-tajny kod został wygenerowany osobiście, bez uczestnictwa osób trzecich i aby znany był tylko nam.

bezpieczeństwo

Najlepiej generować je w trybie offline, kiedy nie jesteśmy narażeni na wewnętrzny atak hakerski. Warto tworzyć także kopie zapasowe swoich portfeli, aby w przypadku awarii komputera lub dysku, nie stracić dostępu do swoich pieniędzy.

Portfele do bitcoina muszą być także zaszyfrowane dodatkowo w celu wzmocnienia bezpieczeństwa – można im nadać np. kod PIN, oczywiście znany tylko nam. Nie warto także przechowywać swoich portfeli na giełdzie, a zainwestować w droższe, bezpieczniejsze i mocniej zabezpieczone portfele.