Rozmiar bloku bitcoina – Problem ze skalowalnością

rozmiar bloku bitcoina

Bitcointo stosunkowo stara technologia, która jest bardzo ograniczona. Konkretnie mam na myśli rozmiar bloku bitcoina 1 MB, który wpływa na liczbę wykonanych transakcji na sekundę. Obecnie bitcoin jest w stanie wykonać 3-4 transakcje na sekundę. Dla tak ogromnej sieci jest to poważny problem, który może prowadzić do jej zaniknięcia, jeżeli w szybkim czasie nie naprawimy tego ograniczenia.

Rozmiar bloku bitcoina – Problem skalowania

Pewną próbą ulepszenia bitcoina stał się Bitcoin Cash (BCH), który zwiększył rozmiar bloku na 32 MB, zwiększając w ten sposób użyteczność Bitcoin Cash w świecie realnym. Zamiast trzy, cztery transakcje na sekundę możesz wykonać do 128 operacji na sekundę.

Skuteczny bot giełdowy

Pierwotnie powinno dość do aktualizacji protokołu bitcoina i BCH nie powinien w ogóle zostać stworzony. Cała społeczność bitcoinowa nie zgodziła się z tym ulepszeniem.Musiało zatem dojść do jej podzielenia na zwolenników i przeciwników zwiększenia rozmiaru bloku. W konsekwencji powstał wyżej wymieniony Bitcoin Cash.

rozmiar bloku bitcoina problem

Dlaczego nie można zwiększyć rozmiaru bloku bitcoina?

Prawdopodobnie większość z nas zgodziłaby się z tym, że jeżeli jakakolwiek kryptowaluta w przyszłości zastąpi waluty tradycyjne, to musi dojść do poprawienia szybkości i ilości transakcji, które będzie w stanie przetworzyć.

Niestety zwiększyć rozmiar bloku bitcoina nie jest tak łatwo, jak może się na pierwszy rzut oka wydawać. Nie jest to techniczny problem. Chodzi o to, że społeczność czyli górnicy, programiści i właściciele kryptowalut muszą się zgodzić na zmianę.

Giełda BEZ Weryfikacji

Zmiana rozmiaru bloku

Sam wniosek o zmianę może trwać kilka miesięcy, a późniejsza akceptacja może zająć kilka lat. Ostatecznie więc nie musi w ogóle dojść do akceptacji zmiany. W ten sposób wchodzimy w pętlę, z której kryptowaluty oparte na proof of work mogą się nie wydostać. Ponieważ wprowadzenie niezbędnych zmian będzie praktycznie nie możliwe.

rozmiar bloku bitcoina zmiana

Czy istnieją sposoby, aby rozmiar bloku bitcoina uległ zmianie?

Tak, owszem ale rozwiązanie nie jest proste. Jedną z możliwości jest wdrożenie Lightning Network. W tej sieci nie są zapisywane wykonane transakcje, ale dopiero końcowe salda waluty. Zmniejsza to obciążenie sieci, ponieważ transakcje odbywają się poza blockchainem, a do blockchainu zapisany jest dopiero wynik (salda kont).

Sposób ten anuluje możliwość wyśledzenia transakcji, co można uznać za zaletę. Nie wszyscy się z tym zgadzają. Kolejną możliwością byłoby ten sposób sprawdzania transakcji zostawić tylko dla mniejszych płatności i większe objętości rozwiązywać tak samo, jak wcześniej.

Najbezpieczniejszy portfel

Co się wydarzy jeśli rozmiar bloku bitcoina nie zostanie zwiększony?

Jeżeli nie wprowadzimy zmian, bitcoin ani inna kryptowaluta założona na proof of work, nigdy nie zastąpi walut tradycyjnych. MasterCard i Visa są w stanie wykonać setki operacji kartowych na sekundę. Jak pokazują statystyki bitcoina, sieć w obecnym stanie nie może działać z taką wydajnością.

Zakup towarów za bitcoina to kwestia raczej marginalna, ponadto ceny zawsze są określane według walut FIAT. Zakupy za kryptowaluty przez pośredników działają w charakterystyczny sposób. Za walutę FIAT najpierw kupujesz kryptowalutę, którą potem płacisz za towar. Dochodzi zatem do podwójnej wymiany, która niesie z sobą niepotrzebne opłaty.