Statystyki bitcoina – Znaczenie danych liczbowych w sieci BTC

statystyki bitcoina

Kryptowaluta Bitcoin to prekursor w rozproszonym systemie księgowym, triumfującym od kilku lat na całym świecie. Dużo można powiedzieć o samej sieci, a także o tej bardzo popularnej walucie. Jednakże, chcąc pozyskać pewne informacje dotyczące różnego rodzaju transakcji, musimy przeanalizować statystyki bitcoina.

Mimo rosnącej popularności dużo osób nie wie co to jest bitcoin. Dlatego skupmy się w tym tekście na tych danych. Na co składają się najważniejsze dane i informacje dotyczące tej internetowej gotówki? Na co powinniśmy zwrócić uwagę, chcąc powiększyć naszą wiedzę?

Giełda BEZ Weryfikacji

Statystyki bitcoina – Sieć i działanie

Na wielu anglojęzycznych stronach możemy spotkać się z wykresami z ostatnich dwudziestu czterech godzin, które dotyczą trzech segmentów. Bitcoin przesyłany jest za pomocą specjalnych bloków. Na początku wypełnia się danymi, a następnie informacje te ulegają przesłaniu na inne portfele. W jednym bloku bitcoina jest ogromna liczba zawartych transakcji. (łańcuch takich bloków to tak zwany blockchain).

Czas pomiędzy kolejnymi blokami. Jest to okres, w którym blok zapełnia się danymi, a następnie wędruje we wskazane przez nadawcę miejsce tj. inny portfel. Zazwyczaj jest to czas około dziesięciu minut, co jest niezwykle wygodnym i elastycznym rozwiązaniem w porównaniu do globalnej bankowości.

Dzienna suma wydobytego „internetowego złota”. Walutę tą wydobywają górnicy „kopiąc”. Szacuje się, że bitcoinów jest maksymalnie dwadzieścia jeden milionów. Nie wydobyto jeszcze wszystkich. Trzy wyżej opisane punkty dotyczą danych blokowych bitcoina. Teraz czas na podsumowanie rynku.

statystyki bitcoina rynek

Cena rynkowa, a statystyki bitcoina

Uśredniony kurs bitcoina z ostatnich dwudziestu czterech godzin. Na wykresie możemy zobaczyć jego zmianę i zachodzące wahania w ciągu dnia. „Wystrzał” na wykresie może świadczyć o zakupie dużej ilości waluty przez zamożną osobę. Tu sprawdzisz dlaczego bitcoin jest bardzo drogi. Obrót kryptowaluty w ciągu całego dnia. Ilość w bitcoinach, jak również przeliczenie na dolar amerykański. Ilość wysłanego, wydobytego oraz kupionego bitcoina, podsumowując. Dane dotyczące wszystkich transakcji zawartych na podstawie bitcoina to:

Suma opłat transakcyjnych

Łączna wartość wszystkich opłat transakcyjnych płaconych górnikom (z wyłączeniem wartości bazowej nagród blokowych). Malutki ułamek bitcoina, który przesyłamy na portfel innej osoby, przeznaczany jest dla górników. Czyli osób, które posiadają kopalnie kryptowalut.

Są to pomieszczenia, w których pracuje bardzo wiele silnych kart graficznych, pracujących na rzecz zdecentralizowanej sieci. W ten sposób posiadacze tych komputerów zarabiają na przesyłaniu bitcoinów przez użytkowników sieci.

Liczba transakcji to nic innego jak ilość odbytych transakcji w ciągu dnia (przesył bitcoina na inny portfel). Im więcej transakcji, tym więcej bloków zapełnionych danymi. Wolumen rynkowy to łączna wartość przesłanych bitcoinów (uwzględnia to zmianę ilości kryptowaluty wysłanej przez nadawcę). Łączna wartość przesłanych bitcoinów bez uwzględnienia wyżej opisanej zmiany.

Skuteczny bot giełdowy

W statystykach dotyczących pioniera wśród internetowych walut możemy również zanotować koszty wydobycia, czyli tak zwanego kopania przez górników:

1. Całkowity dochód zdobyty przez górników

Suma pewnego procenta pobieranego od każdego nadawcy w celu pokrycia kosztów przesyłanych danych. Jak już wiemy transakcje nie są darmowe i pomimo, że nie odczujemy w naszym portfelu tzw. fee, to osoby podtrzymujące tą sieć w ciągłym funkcjonowaniu otrzymują za to wynagrodzenie.

2. Procent z zarobionych opłat transakcyjnych

Uśredniona wartość pobierana od jednej transakcji przez górników. Zazwyczaj waha się od 0.5% do 1%. Dane przedstawiające przychód górników jako procent wolumenu transakcji.

4. Średni koszt za jedną transakcję

Uśredniona wartość pobranej opłaty przez górników od jednej transakcji (uśredniając kwotę przesyłanych bitcoinów). Przykładowo, jeśli ten przeciętny koszt za transakcję wynosi sześćdziesiąt dolarów, to przesyłana suma z jednego portfela na drugi to około sześć tysięcy dolarów (zakładając, że fee wynosi 1%). Wszystkie wymienione tu statystyki bitcoina znajdziesz na tej stronie: https://www.blockchain.com/pl/charts. Są tam zaprezentowane pełne dane liczbowe sieci bitcoin.

Statystyki bitcoina – Dodatkowe dane

Oprócz tego, mamy również do czynienia z informacjami na temat pobranego prądu w trudności, czyli względnej mierze trudności znalezienia nowego bloku (trudność jest korygowana okresowo w zależności od tego, ile mocy „haszowania”zostało wdrożone przez sieć górników). Jak również w hash rate, tj. szacowana liczbie skrótów tera na sekundę działających w sieci bitcoin.

Statystyki bitcoina są o tyle ciekawe, że możemy wywnioskować z nich pewne fakty. Obserwując codziennie dane dotyczące bitcoina, te wyżej wymienione, możemy na zasadzie porównania sami ocenić zmiany kursu w kryptowalucie oraz względne rokowania, ze względu na zainteresowanie samych górników, jak i również ludzi wysyłających kryptowaluty.

statystyki bitcoina dane

Ten rozproszony system księgowy cały czas prężnie rozwija się w sieci. Bardzo przydatna rzecz dla zwykłych użytkowników zdecentralizowanej sieci, jak również osób zainteresowanych szeroko pojętą analizą techniczną.

Warto korzystać z tego typu informacji, w celu zdobycia większej wiedzy na temat rynku kryptowalut. Pozwala ludziom uwolnić się od bankowości, infiltracji wszystkich rachunków i każdej, pojedynczej transakcji wykonanej przez nich chociażby w sklepie. Bitcoin daje ludziom wolność, jakiej dotychczas nie można było zaznać. Bitcoin posiada szereg zalet. Właśnie dlatego staje się tak rewolucyjnym wynalazkiem na miarę XXI wieku.