Wartość Bitcoina – Jakie czynniki na nią wpływają?

wartość bitcoina

Dziś poruszymy niezwykle interesującą kwestią, jaką jest próba oszacowania realnej wartości Bitcoina. Jak doskonale wiemy, kryptowaluty są w pełni zdecentralizowane, a ich cena nie jest w żaden sposób naruszana przez organy nadzoru. Waluty wirtualne nie odzwierciedlają również wartości złota oraz innych surowców. Ile tak naprawdę warte są kryptowaluty? Czy wartość Bitcoina może zostać realnie zmierzona?

Wartość Bitcoina i  tradycyjnych walut fiducjarnych

Poruszając kwestię cen kryptowalut, najpierw musimy sięgnąć do podstawowych zagadnień ekonomicznych. Dawniej, pieniądze były symbolem złota zdeponowanego w skarbcach. Obecnie, na wartość waluty krajowej wpływa wiele czynników. Wartość PKB, poziom stóp procentowych, poziom inflacji, stopa bezrobocia oraz aktualny trend w gospodarce.

Najbezpieczniejszy portfel

Możemy zatem śmiało powiedzieć, że pieniądze fiducjarne posiadają wymierną i mierzalną wartość zależną od wielu czynników. Ponadto, na cenę danej waluty wpływa polityka pieniężna banku centralnego. Nie będziemy wchodzić w bardziej zawiłe kwestie. Same podstawy wystarczą by omówić wartość Bitcoina.

Fenomen kryptowalut, a wartość Bitcoina

Od zarania dziejów, pieniądze miały swoją wartość za sprawą symbolizowania pewnych bogactw w postaci surowców. Kryptowaluty od samego początku były jedynie rozproszonym systemem księgowym pozyskiwanym w zamian za moc obliczeniową komputerów. Ta jest wykorzystywana do wielu zaawansowanych obliczeń, problemów logicznych oraz analiz.

Ogromnej mocy obliczeniowej wymaga rozczytywanie ogromnego zbioru danych pozyskiwanych na podstawie działań miliardów użytkowników Internetu. Wyniki takowych badań mogą być następnie wykorzystane w reklamie, kształtowaniu zmian społecznych, a nawet w polityce.

W dużym uproszczeniu możemy stwierdzić, że wartość Bitcoina mieści się tak naprawdę w obszarze informacji. W końcu token został wydobyty poprzez udostępnienie mocy obliczeniowej, która została spożytkowana na przetworzenie zbioru informacji.

Nie ma jednak żadnych materialnych podstaw, które pozwoliłby wycenić wartość Bitcoina. Nie jest to równowartość kruszców czy materiałów. A mimo to, coiny posiadają ogromną wartość nabywczą w dzisiejszym świecie.

Co wpływa na cenę Bitcoina i kryptowalut?

Kurs każdej waluty zależy od stosunku podaży do popytu. Im większa liczba osób wykorzystuje daną walutę, tym jej wartość jest większa. Oczywiście pomijając wszystkie powyższe kwestie opisane powyżej. Jednak to właśnie stosunek podaży i popytu wpływa na tysiące zmian w kursach danej waluty, które zachodzą każdego dnia.

O wartości danej waluty po części decydują zatem ludzie, którzy wykorzystują ją do nabycia innego dobra. To właśnie ma kluczowe znaczenie w przypadku kryptowalut. Standardowa waluta ma nad sobą nadzór oraz jest zależna od wielu składowych. W przypadku walut wirtualnych, głównym czynnikiem decydującym o cenie jest popyt ze strony użytkowników.

To sprawia, że wartość Bitcoina może się diametralnie zmieniać w tak krótkim czasie. Brak nadzoru centralnego wyklucza możliwość utrzymania stałego poziomu ceny waluty wirtualnej.

Wartość Bitcoina na przykładzie

Rok 2017 jest najlepszym sposobem na szybkie omówienie praktycznej zależności między nastawieniem ludzi, a ceną kryptowaluty. Już na początku roku, jeden token BTC był warty kilkaset dolarów. Cena od dłuższego czasu była ustabilizowana. Na przestrzeni 2017 roku popularność Bitcoina wzrosła.

Kolejne rekordy bite przez BTC zachęcały kolejnych inwestorów. Ludzie kupowali walutę wirtualną wierząc w jej kolejny sukces. Na rynku panowało istne szaleństwo. Doszło do tego, że niektórzy wypłacali oszczędności swojego życia by kupić chociaż niewielką część tej waluty wirtualnej. Wszyscy pamiętamy co się wtedy działo.

W przeciągu kilku miesięcy, z kilkuset dolarów, wartość Bitcoina skoczyła ponad 2000% góry. Otarła się nawet o granicę 20 tysięcy dolarów amerykańskich. Szalony popyt dyktował cenę. Aż przyszedł grudzień i święta. Wysoki kurs sprawił, że część znaczących inwestorów postanowiła wyprzedać duże ilości tokenów.

Giełda BEZ Weryfikacji

W tym okresie notuje się wzmożone wydatki także w kryptowalutach. To całkowicie normalne w okresie świątecznym. Suma kilku czynników doprowadziła do wyraźnego spadku wartości BTC.

Jednocześnie, rynek był nasycony i osiągnął poziom ogromnej bańki spekulacyjnej nadmuchanej przez oczekiwania inwestorów. Nie brakowało także niedoświadczonych osób, które nie miały bladego pojęcia o świecie inwestycji. Pierwsze istotne wahania kursu wywołały lawinę.

Część osób sprzedawała swoje coiny przewidując rychłe pęknięcie bańki. Inni ratowali się przed dużymi stratami. Zaczęła się masowa wyprzedaż. Na przestrzeni kilkudziesięciu dni, wartość Bitcoina spadła o ponad 200%. Wielu ludzi boleśnie przekonało się, że brak nadzoru finansowego nad kryptowalutami i nieprzewidywalność zmian cenowych może mieć swoje drugie oblicze.

Sytuacja na rynku została wyrównana

Potężny spadek wartości Bitcoina ma także dobre strony. Rynek kryptowalut został znacząco ustabilizowany. Różnice cenowe nie osiągają już tak wysokiej amplitudy. W opinii specjalistów, chwilowy trend boczny nie potrwa jednak długo. Po raz kolejny da o sobie znać reguła podaży i popytu.

Tak się składa, że w przypadku Bitcoina, podaż cały czas stopniowo spada. W zamyśle twórcy, Satoshi Nakamoto, nakład BTC został od samego początku ograniczony do poziomu 21 milionów tokenów. Limit podaży będzie wywierać stopniową presję deflacyjną.

Obecnie, niespełna 20% tokenów pozostało jeszcze do wydobycia. Zmniejszanie nagród za bloki sprawi, że kopanie Bitcoinów będzie możliwe jeszcze w przeciągu najbliższych kilku, kilkunastu lat.

Prognozy

Co potem? Wszystko będzie zależało od ludzi. Aktualnie, presja deflacyjna jest nieco bilansowana innymi, ważnymi kryptowalutami. Rozwijający się rynek sprawia, że coraz częściej możemy płacić także innymi walutami, np. Ripple, IOTA czy Ethereum. Dzięki temu, rola Bitcoina została nieco ograniczona.

wartość bitcoina prognozy

To, przynajmniej przez pewien okres czasu, powinno utrzymać stosunkowo stabilną wartość Bitcoina. Analitycy nie mają jednak wątpliwości, że w ciągu dekady czeka nas kolejna bańka spekulacyjna, w której BTC może pobić kolejne rekordy. Obecnie, inwestorzy nauczeni na własnych błędach nie kwapią się jednak do tak ochoczych inwestycji w BTC.

Stabilność kryptowalut i wartość Bitcoina

Imponujący rozwój technologii Blockchain ujawnił również bardzo istotne wady zdecentralizowanego systemu kryptowalut. Jedną z nich jest ograniczona skalowalność, która np. w przypadku Bitcoina znacznie ogranicza liczbę transakcji w ciągu jednej sekundy. To może sprzyjać opóźnieniom.

Skuteczny bot giełdowy

Ten problem został naprawiony przez wiele projektów wprowadzających imponujące zmiany w schemacie budowania łańcucha blockchain. Poprzez odciążenie sieci oraz współpracę z tradycyjnymi metodami płatności udało się zwiększyć skalowalność.

Dużo większym problemem przez wiele lat był brak stabilności. Z jednej strony duże wahania umożliwiały łatwe zarabianie Bitcoinów. Z drugiej, ciągle zmieniająca się wartość Bitcoina utrudniała opłacalne transakcje, ponieważ w ciągu jednej sekundy kurs mógł ulec istotnym zmianom. Blockchain oferuje natomiast liczne usługi wymagające dokonywania szybkich płatności w czasie rzeczywistym.

Stable Coiny

Zmienność cen znacznie utrudniała sprawę. W tym celu, świat kryptowalut postanowił wprowadzić stable coiny. W odróżnieniu od zdecentralizowanych kryptowalut, stable coin posiada realne zabezpieczenie w postaci tradycyjnej waluty lub surowców.

Dzięki temu, jego wartość może być identyczna z wartością zabezpieczenia. Dobrym przykładem jest Tether (USDT). Waluta posiada zabezpieczenie w postaci dolara amerykańskiego i utrzymuje prawie identyczny kurs.

Realna wartość Bitcoina

Czy po przeczytaniu powyższego artykułu jesteś w stanie odpowiedzieć na pytanie o realną wartość Bitcoina? Wydaje się, że najlepszą odpowiedzią jesteśmy my sami. To właśnie ludzie będą decydować o dalszych losach tej kryptowaluty.

Owszem, rozwój gospodarczy, dalsze pracę nad technologią Blockchain, stopniowa presja deflacyjna – te czynniki również mają realny wpływ na wartość BTC. Jednak w głównej mierze, to popyt ze strony ludzi wyznaczy aktualny trend na wykresach. A z biegiem kolejnych lat, popyt może stale rosnąć za sprawą ograniczonej podaży.