Bezpieczne przechowywanie bitcoina – Poznaj najbezpieczniejszy sposób

bezpieczne przechowywanie bitcoina

Bitcoin to najbardziej drogocenna kryptowaluta, której wartość wciąż przekracza kilka tysięcy dolarów. Mimo coraz nowocześniejszych zabezpieczeń, hakerzy nie śpią i wymyślają kolejne sposoby ataków hackerskich w celu przejęcia tokenów innych użytkowników. A zatem, jeśli dysponujemy tą kryptowalutą, powinniśmy zadbać o jej bezpieczeństwo. Warto poznać najlepsze sposoby umożliwiające bezpieczne przechowywanie Bitcoina.

Dlaczego ochrona Bitcoina jest tak ważna?

Bitcoin to najdroższa i najpopularniejsza waluta cyfrowa. Deweloperzy zajmujący się tym projektem wciąż robią wszystko aby wzmocnić zabezpieczenia. Niestety, historia pokazuje, że Bitcoin wciąż jest bardzo podatny na ataki hackerów.

Należy sobie uzmysłowić, że w przypadku takiego ataku wielu użytkowników jest całkowicie bezbronnych. Za atakami stoją przeszkoleni specjaliści, którzy nie pozostawiają w Internecie żadnych śladów swojej przestępczej działalności. W związku z tym, szansa na odzyskanie skradzionej kryptowaluty jest bliska zeru.

Skuteczny bot giełdowy

Właśnie z tego względu, warto znać sposoby na bezpieczne przechowywanie Bitcoina. Istnieje przynajmniej pięć, różnych metod. Każda z nich posiada różny poziom bezpieczeństwa i funkcjonalności. Spróbujmy przeanalizować dostępne metody i znaleźć odpowiedź na pytanie: jak przechowywać Bitcoina by był on całkowicie bezpieczny?

Giełdy kryptowalut oraz usługowe serwisy internetowe

Wciąż najpowszechniejszą formą przechowywania kryptowaluty pozostają giełdy kryptowalut lub strony usługowe, które umożliwiają transakcje przy pomocy Bitcoina. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest wysoka funkcjonalność. Możemy bowiem w każdej chwili wykorzystać posiadane coiny w płatnościach internetowych.

Wadą jest niestety niski poziom bezpieczeństwa. Mimo starannych zabezpieczeń, hakerzy wciąż posiadają sprawdzone sposoby dokonywania ataków. Giełda kryptowalut to najmniej bezpieczny sposób. Rozwiązanie to jest przeznaczone dla osób, które przechowują niewielką ilość monet i regularnie wykorzystują je przy płatnościach online.

bezpieczne przechowywanie bitcoina btc

Hot Wallet czyli portfel na osobistym komputerze

Kryptowaluty możesz przechowywać również na swoim prywatnym komputerze. Wyróżniamy trzy rodzaje portfeli Hot Wallet:

  • Pełne – cały łańcuch bloków jest przechowywany na Twoim komputerze co znacznie obciąża moc obliczeniową i wiąże się z bardzo długim okresem oczekiwania na synchronizację bloków. Przykładem jest oficjalny portfel Bitcoin Core.
  • Lekkie – łańcuch bloków jest przechowywany na zewnętrznym serwerze. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo Bitcoinów spoczywa zatem na właścicielu serwera. Przykładem portfela lekkiego, który umożliwia bezpieczne przechowywanie Bitcoina jest Electrum.
  • Mobilne – portfel, który umożliwia przechowywanie kryptowaluty na urządzeniu mobilnym. Właściwe zabezpieczenie Bitcoina jest tutaj bardzo trudne. Przykładem mobilnego portfela na Bitcoiny jest Mycelium.

Hot Wallet to pewna alternatywa dla giełd kryptowalut. Przy właściwej ochronie komputera, bitcoiny są dużo bezpieczniejsze.

Cold Wallet czyli portfel na nośniku wymiennym

Przechodzimy do jednej z najbezpieczniejszych form przechowywania Bitcoina. Kryptowalutę można bowiem przechowywać na nośniku wymiennym w formie Pendriva lub płyty CD/DVD. Brak dostępu do Internetu sprawia, że kryptowaluta nie może stać się ofiarą cybernetycznych ataków. Jednocześnie, jest to kopia portfela zapisanego w przestrzeni internetowej, a zatem wciąż możemy korzystać z posiadanych środków.

Giełda BEZ Weryfikacji

Kopia zapasowa umożliwia nam odzyskanie kryptowaluty w przypadku ataku. Cold Wallet umożliwia bardzo bezpieczne przechowywanie Bitcoina, lecz ma pewną wadę. Stworzenie takiego portfela wymaga sporej wiedzy i umiejętności. Potrzebne informacje możesz znaleźć w poradnikach internetowych.

Alternatywą jest portfel hardware. Zakup specjalistycznego urządzenia tego rodzaju to koszt kilkuset złotych. Jest to jeden z najbezpieczniejszych portfeli do bitcoina, obecnie produkowany przez kilka różnych firm. Wciąż mamy do czynienia z nośnikiem wymiennym, tyle tylko, że został on zaprojektowany z myślą o przechowywaniu kryptowalut.

Innymi słowy jest dużo bardziej funkcjonalny i wygodny. Nośnik jest zabezpieczony kodem PIN, a także umożliwia dokonywanie transakcji. Nie ulega wątpliwości, że jest to najlepsza forma na bezpieczne przechowywanie Bitcoina. Szczególnie, gdy wartość naszych BTC jest bardzo duża.

„Papiery wartościowe”

Akcjonariusze spółek często przechowują dowód posiadanych udziałów w sejfie w formie papierów wartościowych. Podobnie jest w przypadku obligacji czy weksli. A zatem, dlaczego z podobnego sposobu nie mamy skorzystać w przypadku kryptowalut? Właściciel bitcoinów może wydrukować prywatny klucz, który potwierdza jego własność.

To świetna forma dla inwestorów, którzy nie dokonują płatności online i traktują kryptowaluty jako inwestycje na przyszłość. Nośnik papierowy umożliwi nam bezpieczne przechowywanie Bitcoina. Jeśli wartość takiego „papieru wartościowego” jest duża, zawsze możemy pomyśleć dodatkowo o zakupie sejfu.

Który sposób jest najlepszy na bezpieczne przechowywanie Bitcoina?

Wskazania najlepszej metody na bezpieczne przechowywanie Bitcoina zależy w dużej mierze od naszych indywidualnych potrzeb. Jeśli kryptowaluty regularnie służą Ci do internetowych płatności, najlepszą opcją wydaje się lekki portfel Hot Wallet, który umożliwia stosunkowo szybkie transakcje, nie obciąża naszego komputera i jest chroniony przez zabezpieczenia zewnętrznego serwera.

Jeśli nie dokonujemy płatności online, a Bitcoin jest naszą lokatą inwestycyjną, najlepszy sposób to zaawansowany portfel hardware na nośniku USB. Tańszym, ale równie bezpiecznym rozwiązaniem jest klasyczny nośnik papierowy.