Jak kupić bitcoin? Zakup na giełdzie czy w kantorze?

jak kupić bitcoin

Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się jak kupić bitcoin, a cały proces stanie się bardziej zrozumiały. Kierujemy go w szczególności do osób, które dopiero chcą zacząć swoją przygodę z bitcoinem. Zamieszczone poniżej wartościowe informacje mogą również uchronić potencjalnych inwestorów przed kosztownymi błędami, o które bez fachowej wiedzy nie jest trudno.

Na rynku kryptowalut drobna pomyłka może słono kosztować. Jednak gdy uzyska się elementarną wiedzę dotyczącą reguł, jakich należy się stosować, można ograniczyć ryzyko do minimum.  Zapraszamy do uważnej lektury naszego poradnika.

Bitcoin to kryptowaluta, która powstała w 2009 roku przez osobę lub grupę osób identyfikującą się pseudonimem Satoshi Nakamoto. Jej zamienna nazwa to bitmoneta. Pochodzi od połączenia dwóch angielskich wyrazów: bit oraz coin. Pierwszy z nich to skrót sformułowania binary digit. Oznacza on cyfrę dwójkową. Drugi wyraz oznacza monetę. Polski, zamienny termin dla tej kryptowaluty brzmi bitmoneta.

Giełda BEZ Weryfikacji

Podstawowym celem, który przyświecał twórcom, było ułatwienie procesu przesyłania pieniędzy między ludźmi. Przelewy pieniężne odbywają się bez pośrednictwa instytucji bankowych.

Każdy bitcoin dzieli się na 100 000 000 mniejszych jednostek nazywanych satoshi. Od czasu powstania rynek kryptowalut bardzo mocno się rozwinął. Cały czas powstają nowe kryptowaluty, jednak pozycja bitcoina stale utrzymuje wysokie notowania. W poniższym artykule doradzamy jak kupić bitcoin.

Jak kupić bitcoin?

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym można kupić bitcoina. Są to:

 • giełdy kryptowalut,
 • kantory (internetowe lub stacjonarne),
 • bitomaty – urządzenia podobne do bankomatów zlokalizowane w centrach handlowych największych polskich miast,
 • zakup w sposób bezpośredni od innej osoby za pośrednictwem LocalBitcoins.

Przed zakupem przygotuj sobie aplikację na której znajdą się Twoje BTC po zakończeniu transakcji. Zobacz jak wybrać portfel do bitcoina.

Zakup bitcoina na giełdzie

Giełdy kryptowalut to bardzo popularna metoda, dzięki której można kupić bitcoina. Działają one na podobnych zasadach co giełdy tradycyjne. Jedyną różnicą jest fakt, że funkcjonują one przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, a nie w określonych z góry godzinach

jak kupić bitcoin na giełdzie

Transakcje odbywają się między prawdziwymi ludźmi. Mogą oni wystawiać swoje oferty kupna oraz sprzedaży. Cena bitcoina na różnych giełdach może się lekko różnić. Wszystkie giełdy pobierają opłaty od każdej zawartej transakcji. Ich wysokość różni się w zależności od wielkości obrotu oraz typu transakcji.

Opłaty uiszczają zarówno sprzedawcy jak i osoby kupujące. W tego dochodzą prowizje od wypłat, które zazwyczaj są bardzo niskie. O cenie kryptowaluty decydują przede wszystkim uwarunkowania rynkowe: popyt i podaż.

Różne giełdy kryptowalut

Aby móc kupić bitcoina za złotówki na giełdzie kryptowalut, należy znaleźć platformę pozwalającą na płatności tego rodzaju, na przykład Bitbay. Potem trzeba przelać na swoje konto „klasyczne” pieniądze, czyli złotówkę, euro bądź dolara. Są to tak zwane pieniądze fiducjarne. Wadą niektórych giełd kryptowalut jest fakt, że nie akceptują pieniędzy fiducjarnych.

Spowodowane jest to tym, że firmy pozwalające na wpłaty i przechowywanie walut fiducjarnych na kontach użytkowników muszą posiadać specjalne certyfikaty oraz upoważnienia. Ten proces nie jest łatwy i dla wielu serwisów stanowi potężne utrudnienie. Z powyższych względów wiele giełd umożliwia wyłącznie handel kryptowalutami.

Jednym z takich serwisów jest Binance, która cały czas pozostaje jedną z najpopularniejszych giełd kryptowalut. Jej bliźniacza platforma Binance Jersey obsługuje funty i euro. Oto najpopularniejsze giełdy kryptowalut:

 • Bitbay.net – jest to polska giełda. Oprócz bitcoina można się w niej również zaopatrzyć w inne kryptowaluty. Mowa tutaj m.in. o Dash, Game, Ethereum, Litecoin czy Lisk. W ofercie Bitbay łącznie jest aż dwadzieścia różnych altcoinów. Bitbay umożliwia wpłacanie pieniędzy w polskiej walucie, za którą można kupić bitcoiny.
 • Binance.com – jest to platforma prowadzona przez zespół z Azji, ale zarejestrowana jest na Malcie. Pobiera wyjątkowo niską prowizję 0,1%. Jest możliwość zakupu IOTA.
 • Kraken.com – funkcjonuje od 2012 roku. Pobiera od użytkowników prowizję w wysokości 0,35%. Transakcje można zawierać w dolarach.

Brak zamknięcia rynku różni klasyczną giełdę od giełdy kryptowalutowej. Platformy kryptowalutowe  funkcjonują przez 24 godziny na dobę, cały tydzień. Tradycyjne giełdy funkcjonują w z góry określonych godzinach.

Do zalet bitcoina można zaliczać przede wszystkim bardzo niskie opłaty za przelewy, ekspresowe płatności międzynarodowe, wysoki poziom bezpieczeństwa oraz prostotę płatności.

Zakup bitcoina w kantorze

Osoby, które cenią sobie swój czas oraz prostotę, powinny zdecydować się na zakup bitmonety poprzez kantory bitcoin. Kantory bitcoin to metoda najprostsza oraz ciesząca się największą popularnością. Pod tym pojęciem kryją się serwisy, które pozwalą Ci kupić bitcoina. Sprzedającym wówczas firma, która jest właścicielem danego kantoru.

Anglojęzyczny internet określa kantory jako „trading platform” (trading – zakup). Z kolei giełdy nazywane są exchange. Warto o tym pamiętać, ponieważ wiele osób błędnie odczytuje oba te pojęcia.

jak kupić bitcoin w kantorze

Kantory bitcoin same nie „produkują” sprzedawanych przez siebie bitmonet. Mają one swoich dostawców, którymi zazwyczaj są giełdy. W przypadku, gdy klient decyduje się na zakup jednego bitcoina, kantor w sposób natychmiastowy zakupuje go u swojego pośrednika, po czym dolicza swoją marżę. Dostawcami bitmonety są giełdy kryptowalut (np. Bitbay, Binance, GDAX). Na ostateczną cenę bitcoina w kantorze ma wpływ cena u dostawcy oraz wysokość marży, którą ustalają kantory bitcoin.

Najbezpieczniejszy portfel

Transakcja zakupu bitcoina najczęściej objęta jest prowizją, której wysokość wynosi od 1 do 4%. Do kosztów oprócz marży wlicza się również prowizja, którą pobierają operatorzy płatności internetowych. Wysokość prowizji za przelewy jest zróżnicowana – jeśli zdecydujemy się na szybki przelew internetowy, wyniesie 2%, jeśli wybierzemy wpłatę przez Skrill 3% itd.

Jak kupić bitcoin w kantorze – instrukcja krok po kroku

Aby kupić bitcoina w kantorze, należy podążać za krokami wymienionymi w poniższej krótkiej instrukcji:

 • Zarejestrowanie się na stronie kantoru
 • Zweryfikowanie KYC – weryfikacja dokonuje się poprzez zeskanowanie skanu dowodu osobistego bądź paszportu. Niektóre kantory żądają także bieżącego rachunku bankowego bądź wideo rozmowy weryfikującej
 • Zakup bitcoina – transakcja zakupu może przebiegać dwojako: można wpisać interesującą nas ilość BTC, po czym poznać całkowity koszt transakcji albo wpisać kwotę, za jaką chce się zakupić bitcoina
 • Określona pula bitcoinów pojawia się w panelu użytkownika w kantorze. Można ją przelać w dowolnie wybrane miejsce.

Jak widać, zakup bitcoina poprzez kantory nie jest wcale trudny. Na tę metodę transakcji mogą się zdecydować osoby, których mało obchodzi koszt całej procedury. Zobacz więcej serwisów gdzie możesz kupić bitcoina.

Bitcoiny możesz kupić bez problemów

W poniższym artykule przedstawiliśmy w sposób możliwie najbardziej dokładny jak kupić bitcoin. Zastosowanie się do wszystkich powyższych rad sprawi, że inwestowanie w bitmonetę będzie dużo łatwiejsze i znacznie mniej ryzykowne.

Jak widać, możliwości zakupu bitcoina jest całkiem sporo. Jeśli chodzi o zakup bezpośredni, kantory oraz giełdy, to transakcje tego typu odbywają się wyłącznie przez internet. Do ich sfinalizowania nie trzeba nawet wychodzić z domu.

Jeśli chodzi o bitomat, to aby dokonać tej transakcji należy wybrać się do centrum handlowego i podążać za instrukcjami wskazywanymi przez urządzenie. Funkcjonuje ono według podobnych zasad co klasyczne bankomaty.

Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie by kupić bitcoina. Mowa tutaj o urządzeniach kopiących, czyli koparkach. Dzięki nim można w sposób samodzielny wykopać swoją bitmonetę. W uproszeniu temat wygląda tak samo – tradycyjną walutę przeznaczoną na zakup sprzętu wymieniasz na BTC.

Ta metoda jest jednak związana z wydaniem znacznych ilości pieniędzy na zakup takiej koparki oraz poświęceniem ogromnej ilości czasu na zgłębienie wiedzy w zakresie prawidłowego skalibrowania urządzenia. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z bitcoinem, w żadnym wypadku nie powinny decydować się na zakup koparki.